Jdi na obsah Jdi na menu
 


Založení pobočky SČKP v Karviné.

15. 1. 2007

Založení pobočky v Karviné.


Ustavující schůze pobočky SČKP v Karviné připadla na podzím roku 2004 v den, kdy tento okres svou návštěvou poctila velvyslankyně Kubánské republiky v České republice Aymeé Hernández Quesada. Besedy s touto velice sympatickou zástupkyní kubánského národa se zůčastnilo 16 občanů, kteří jak se pozdějí ukázalo, se stali páteří nově vzniklé pobočky.

Je třeba konstatovat, že beseda měla vysokou úroveň a dostalo se nám odpovědí na všechny, tedy i ty, dalo by se řící, choulostivé otázky spojené s kubánským státem a životem kubánského lidu. Bylo toho hodně co nás zajímalo a v průběhu besedy se dostalo i na otázky spojené s Latinskou Amerikou a jejim obratem do leva. Velikou pozornost jsme věnovali blokádě Kuby, stejně tak i kubánským hrdinům, kteží za boj proti terorismu byli odsouzeni v USA k trestům, které přechází lidské chápání. Žel čas neúprosně běžel a byl naším nepřítelem. Po besedě jsme všichni podepsali přihlášky a stanovili první schůzi na 10. ledna 2005.

1. schůze pobočky měla tyto body :
- Zahájení
- Informace o období od doby ustavení
- Volba výboru a předsedy, předsedou se stal Januš Adamus
- Organizační zajíštění
- Výběr členských příspěvků
- Stanovy Společnosti
- Odběr čtvrtletníku " Venceremos "
- Plán činnosti pobočky
- Diskuse
- Závěr

A pak jsme se pustili do práce, o které jsme toho z počátku mnoho nevěděli. Jako každá pobočka i my jsme se potýkali s mnohými prvotními překážkami a učili se, sbírajíce zkušeností. Práce se nám dařila, dostali jsme se do povědomí a tak se pomalu, ale jistě rozšířujeme o další členy. Samozřejmě veliká tíha spočívá na předsedovi, který vyřízuje veškerou mezinárodní koresponcenci, co se týče protestních dopisů, orgánům a organizacím, které se zabývají mezinárodními vztahy a lidskými právy. Doposud jsme vyslali bezpočet dopisů čelným představitelům OSN a orgánům zabyvajicími se lidskými právy v Ženevě v souvislosti s vězněnými občany Kubánské republiky ve Spojených státech a blokádou Kuby.

Dnes již jsme o nějaký ten krok dále a je to vidět i na naších výsledcích. V loňském roce byl na Výroční členské schůzi v Praze odměněn Čestným uznáním předseda pobočky Januš Adamus a při poslední návštěvě, kterou uskutečnila koncem minulého roku v Karviné velvyslanyně Kubánské republiky Aymeé Hernández Queseda, byla odměněná Čestným uznáním i naše pobočka. Při poslední rozlučkové besedě, která se konala  na podzim  v Praze, byl  soudružce Aymée předán diplom  naší pobočky za její osobní přínos k  upevňování  přátelství a spolupráce mezi národy.

      Od nového roku, jsme opět zkvalitnili práci tím, že jsme založili i internetové stránky naší pobočky a návštěvnost je dle ohlasů dostí vysoká.

     Jsou před námi dvě výroční členské schůze, jedna naší pobočky, druhá v Praze v měsíci únoru. I tam se budeme zamýšlet nat tím, jak vylepšit naší práci a stanovíme si i nové úkoly do dalšího období.

                                                                                               Januš Adamus