Jdi na obsah Jdi na menu
 


Solidarita má jméno Kuba.

30. 1. 2009

Solidarita má jméno Kuba.

 

Click to view image detailsKubánská revoluce slavila na přelomu roku své 50. výročí. Kubánský lid, dával jiným národům i to, čeho se mu nedostávalo. Je těžké pochopit, jak to mohli dokázat, ale je to skutečnost a realita tak obdivuhodná, jako jsou obdivuhodné hrdé kubánské palmy královské.

 

V uplynulých padesáti letech to mohly konstatovat miliony lidí celého světa. Alžírsko, které začínalo žít bez francouzské nadvlády, uvítalo příjezd kubánských lékařů. Kubánská revoluce se hned po vítězství podělila o to málo, co měla. Tisíce kubánských mužů a žen zemřely v bojích s kolonialismem  v Africe. I když padli, zvítězili. Mocní tohoto světa však odmítli kubánskému lidu jeho zásluhy přiznat. Pravdivé informace  o krutostech páchaných za americkými vojáky za války ve Vietnamu přispívaly ke zvýšení tlaku na její ukončení. Na jedné z fotografií, které obletěly svět, prchá z rodné vsi malé plačící děvčátko popálené napalmem, které pak bylo s dalšími popálenými dětmi léčeno právě na Kubě. Kuba byla jedinou zemí, která na svém území léčila nemocné děti postižené výbuchem JE v Černobylu. Stalo se to v době, kdy byl zlikvidován Sovětský svaz a ruští vládní činitelé poslušní tlaku USA, přerušili s Kubou ekonomickou spolupráci. To, společně s americkou  blokádou, přispělo k zvýšení zátěže kubánské ekonomiky.

 

Díky přítomností kubánských lékařů byly zachráněny  miliony žen a dětí v nejméně pohostinných místech Latinské Ameriky, Afriky a Asie. Kubánská medicína vrátila zrak statisícům  lidí. V Pákistánu se mnozí venkované teprve po vyléčení dověděli, že existují léky, že existuje kdesi daleko ostrov nesoucí jméno Kuba. Když jeden z mnoha  cyklonů téměř zničil část Haiti, Kuba nabídla Francouzům : Vy pošlete léky, my lékaře Paříž však dala přednost vyslání vojáků, kteří kromě pomoci zamezili oprávněným protestům haitského lidu. Kuba sama vyslala na pomoc lékaře a tuny léků a zdravotnického materiálu.

 

Je obtížné spočítat množství milionů dolaru a cenu, kolik toho vše kubánskou revoluci stálo. Je však jasné, že revoluce a lid Kuby tyto prostředky věnoval místo investic do oblastí, které bezprostředně měly přispět k zlepšení každodenního života pracujících. Poskytli však i další hodnoty, které často nedoceňujeme. Dnes již prošly terapií radosti statisíce návštěvníků Kuby, a to díky tomu, že alespoň krátce  prožívali jejich pocity a obdivovali jejich postoje. Kubánci jsou lidé vyzařující optimismus svým úsměvem , objetím, snahou se bavit. Bratrství je pro ně přirozený způsob života.

 

Dialog . František Kříž, V. Jumr