Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kuba prokázala velmi chladnou krev

21. 3. 2011

 

Kuba prokázala velmi chladnou krev
 
Rozhovor ministra zahraničních věcí Kuby, Rodrígueze, s vyslankyní Evropské unie, Ashtonovou okořeněný protikubánskou provokací českého europoslance Edvarda Kožušníka (ODS).
Kubánské úřady prokázaly nadhled, profesionalitu a chladnou krev. Všechno bylo podrobně naplánováno, aby to časově vybuchlo shodně se schůzí politického dialogu, který se uskutečnil mezi kubánským ministrem zahraničních věcí, Bruno Rodríguezem, a vysokou představitelkou Evropské unie, Catherine Ashtonovou.
Skutečně, tu samou středu, pár hodin před tím, než se uskutečnila ona významná schůzka, přijížděl na Kubu s turistickým vízem český europoslanec, Edvard Kožušník, který je notoricky známý svými protikubánskými akcemi, s úmyslným záměrem tvrdit, že mu kubánské úřady odepřely vstup do země, aby okamžitě rozpoutal propagandistickou mašinérii, kterou měli připravenou v Miami, Madridu, Praze a Bruselu, a zhatil tak politický dialog.
Nabízí se otázka, kdo v Evropské unii nebo mimo ní pracovali tak potměšilým a záměrným způsobem, aby způsobili zkrachování schůzky na vysoké úrovni se třetí stranou, představovanou samotnou vysokou představitelkou pro zahraniční záležitosti a politiku bezpečnosti Evropské unie.
Podle kubánských pramenů, pokud jde o logistické aspekty cesty pana Kožušníka na Kubu, spolupracovala jedna česká organizace, nazvaná Člověk v tísni, se sídlem v Praze a jedna proticastrovská organizace v Miami, nazvaná Kubánské demokratické direktorium. Obě podle těch samých pramenů dostávají finanční prostředky od špionážní centrály CIA Spojených států.
Pravděpodobně to, co si nejméně představovala paní Ashtonová a skupina jejích spolupracovníků, když se scházeli k ukončení závěrečné přípravy na schůzku v Bruselu s kubánským ministrem zahraničních věcí, bylo, že sama vysoká představitelka Evropské unie se dostala pod „palbu přátel“.
Ve skutečnosti to je jemná ironie, že mezi hlavními veřejnými sponzory české organizace Člověk v tísni se nenachází nikdo menší než Evropská komise prostřednictvím Europeaid a Evropský institut pro demokracii a lidská práva (EIDHR) a Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.
Nejzávažnější nicméně je, že paní Catherine Ashtonová a vysoká funkce, kterou zastává uvnitř Evropské unie, byly také a především pod „přátelskou palbou“, pocházející z Evropského parlamentu. Europoslanec Edvard Kožušník je jen špičkou ledovce a tváří provokace. O jeho plánech a akcích věděli vysocí funkcionáři Evropské lidové strany, jako člen Evropského parlamentu Antonnio López-Isturiz, europoslanec Španělské lidové strany José Ignácio Salafranca a vedení Konzervativců a Evropských reformistů. Jestli také jiní vysocí představitelé Evropského parlamentu nebo samotné skupiny paní Ashtonové věděli, že tato tajná akce a jasná provokace se koná, je něco, co by měly objasnit příslušné služby evropských institucí.
Když 27. února pan Kožušník nastupoval do letadla, které ho dopravilo do Španělska, aniž by byl obtěžován bezpečnostními orgány kubánského státu, kubánské úřady překazily předpovědi provokatérů, ale především prokázaly respekt vůči paní Ashtonové a významu, který přikládaly schůzce politického dialogu s Evropskou unií.

Pramen: ZÚ Kuba, 18.3.2011