Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přátelství, je vysokou hodnotou lidskostí.

27. 9. 2008

Přátelství, je vysokou hodnotou lidskostí.

ObrazekNevlídnost počasí posledních dnů, kdy se střídalo oblačné a pošmourné počasí bylo to tam, když dne 26.9.2008 zavítala na návštěvu našeho kraje a okresu Chargé ď affaires Kubánské republiky Bárbara Elena Montalvo Álvarez se svým doprovodem. Rázem vysvitlo sluníčko a oteplilo se, počasí se změnilo, jak mávnutím kouzelného proutku. Mnozí to komentovali tím, že když přijede tak vzácná návštěva a k tomu ještě národu, ke kterému náš lid chová tak vřelé sympatie i nevlídné  počasí je nato krátké.

Jelikož jsme hornickým krajem, záměrně jsem jako doprovod , zvolil trasu tak, aby soudružka Bárbara Álvarez viděla ráz našeho kraje i s mnohými důlními podniky, tedy viděla nejen důl ČSA, Darkov, s povzdáli ČSM, pak Darkov-3, ale již i uzavřený důl František.

 Přátelství a srdečnost zavládla v naších srdcích ihned po příjezdu do Horní Suché, když soudružka Bárbara Álvarez vystoupila se svým doprovodem z auta. Nádherný úsměv krásné ženy a její něžná ženská náruč, to byl symbol velice vřelých a přátelských vztahů, které spojují nejen naše dva národy, ale nás, coby občany obou zemí. Bylo to opravdu velice vřelé přijetí a to z obou stran.

V průběhu slavnostního oběda, který byl přichystán v krásném prostředí „ Dělnického domu “/ mimochodem v překrásně provedeném aranžmá, v barvách kubánské státní vlajky /, který následoval po tak dlouhé cestě našich hostů, se rozhořela diskuse, při které jsme projednali mnoho otázek spojených s přátelskými vztahy obou naších zemí a bylo nám fundovaně zodpovězeno na všechny položené otázky. Soudružka Bárbara Álvarez se naopak zajímala nejen o práci horníků a o jejich životní úroveň, ale i způsob bydlení, padly i mnohé další otázky s tímto spojené.

 Diskuse by mohla pokračovat dál, ale čas kvapně letěl, další naší zastávkou byla návštěva města Havířova, kde  soudružku Bárbaru Alvarez s doprovodem přijal primátor statutárního města Havířova, pan Ing. František Chobot.  Ve velice srdečném rozhovoru padlo oboustranně mnoho hřejivých slov, neboť pan primátor zná ze svých návštěv Kubánskou republiku a vždy se snažil o udržování dobrých a  přátelských vztahů s touto zemí.

 Město prochází rozsáhlými opravami a úpravami, času na procházku městem jsme moc neměli, proto jsme projeli jen Hlavní třídu a vydali jsme se do Ostravy, tedy do Hornického muzea v Petřkovicích. Jelikož soudružka Bárbara Álvarez nikdy neviděla, jak se těží uhlí, zde byla možnost poznat, co vše obnáší hornická práce. Byla to pro ní nová a velice zajímavá zkušenost. Je třeba říci, že strmé sloje ostravského uhlí se na Landeku dostávají až na povrch, tedy prví těžitelné uhlí, je možno po sjezdu v rozsáhle a velice poutavé expozici vidět již v pěti metrech pod zemí. Dostalo se nám erudovaného výkladu od průvodce, mnohé jsme také doplnili sami, neboť před léty jsme také pracovali v dolech OKD v hornických profesích. Velice zajímavou je i expozici Báňské záchranné služby, kde zase bylo mnoho řečeno o tom, jak jsou vlastně důlní podniky zabezpečované při důlních neštěstích. Při pohledu na obrovskou plochu, na které jsou jména zahynuvších záchranářů, kteří neváhali položit své životy za životy svých kamarádu, se až tajil dech.  Vedení muzea předalo soudružce Barbaře Álvarez překrásné publikace o těžbě uhlí na Ostravsku, za což srdečně děkujeme.

Cesta zpět do Havířova, kde se později konala beseda rychle uběhla i když jsme nabrali trochu zpoždění. V diskusích před naším příjezdem, bylo mnohé řečeno i o naší pobočce Společnosti česko kubánského přátelství, kde samotní členové diskutovali z ostatními návštěvníky této besedy. Mohutného aplausu se nám pak dostalo od přítomných při vstupu do sálu, kde po krátkém uvítacím ceremoniálu se slova ujal náš milý host. Soudružka Bárbara Álvarez v krátkém projevu seznámila přítomné s situaci a životem občanské společnosti na Kubě a také o posledních hurikánech, které prošly Kubou a škodách, které napáchaly. Hovořila také o osudech pětici kubánských antiteroristů vězněných ve Spojených státech, je třeba říci, že celá situace je nám velice dobře známá. Často oslovujeme dopisy představitelé OSN i mezinárodních instituci v Ženevě, protestujeme i proti těm, kdož v naší republice za naše peníze, coby peníze daňových poplatníků štvou proti Kubě, aniž by si uvědomili, že i oni jsou strůjci a vykonavateli zcela nedemokratického nátlaku na Kubu, který již pomalu 50 let uskutečňuji pod hlavičkou demokracie a jejich pochybných hodnot samotné Spojené státy.  Žel jsou to lidé, kteří nemohou pochopit, že každý stát má právo se bránit proti takovýmto praktikám. O Kubě to pak platí dvojnásob, zvláště pak v případech, kdy jsou z území Spojených Států prováděný proti jejímu území a jejích občanům teroristické akce, které podporuje samotná vláda Spojených států s nechvalně známou CIA. Za peníze daňových poplatníků,  se pak nerozpakují podkopávat státní zřízení této země, což je trestný čin, který je i v naší zemí takto hodnocen. Jestli se tak  děje ještě ve spolupráci s cizí mocností, pak  tady není o čem diskutovat. I naše země tomuto tlaku dlouho odolávala, žel vykonavatelé takovéto zvůle, jsou dnes označovaní za hrdiny. V diskusi pak došlo i na mnohé další otázky, které byly fundovaně zodpovězené, čas však byl pro nás velice nelítostný.

V průběhu besedy pak došlo i na podepisování protestních petic proti embargu ze strany USA  vůči Kubě s požadavkem  na jeho ukončení a také petice za osvobození a propuštění pěti kubánských hrdinů z věznic ve Spojených státech. Tyto pak byly předány před ukončením besedy naším vzácným hostům.

Přišel čas rozloučení a fotografování s vzácným hostem, pro kterého přijeli zástupci sousedního okresu Frýdek – Místek, kde soudružka Bárbara Álvarez pokračuje v další části programu návštěvy našeho kraje. Závěrem lze říci, že na rozdíl od naší vlády, my obyčejní lidé jsme strůjci hodnot přátelství a ne konfrontace a útoků, jak to předvádí pár jedinců zcela nekompetentní vlády. Jim lze tlumočit znění otřepaného hesla nedávné minulosti, když se tvrdilo, že vláda se vrátila do rukou lidu této země, jenže čí ruce to jsou, když pár jedinců a jejich poskoků rozhoduje o nás, bez nás.     

 Předseda pobočky Společnosti česko kubánského přátelství v Karviné

 

 Januš Adamus

Horní Suchá 27. 9. 2008