Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dějiny dávají Kubáncům za pravdu

26. 7. 2008

Dějiny dávají Kubáncům za pravdu

Click to view image detailsPřed 55 roky revolucionáři zaútočili na kasárna                                                   Moncada

 PRAHA - Dějiny mi dají za pravdu. Tato legendární slova Fidela Castra v jeho obhajovací řeči před soudem zmínil na včerejším slavnostním shromáždění při příležitosti 55. výročí útoku kubánských revolucionářů na kasárna Moncada v Santiago de Cuba (26. července 1953) Stanislav Svoboda, člen výboru Společnosti česko-kubánského přátelství.

Svoboda ve svém vystoupení zmínil věznění Castra a jeho spolubojovníků na ostrově Isla de Pinios po porážce útoku na kasárna Moncada, vypovězení ze země, návrat revolucionářů zpět do vlasti na jachtě Granma, partyzánský boj v horách Sierra Maestra a konečné vítězství revoluce památného 1. ledna 1959. Kubánský lid uctívá památku všech hrdinů, kteří obětovali své životy za jeho svobodu. Šestadvacátý červenec je svátkem této socialistické země. Cesta ze Santiaga de Cuba k venkovské usedlosti Siboney, odkud tito stateční bojovníci k přepadu kasáren vyjeli, je vroubena památníčky se jmény těch, kteří padli, řekl Svoboda. Jejich oběť nebude nikdy zapomenuta, protože otevřeli cestu nejen ke svobodě a svrchovanosti Kuby, ale možná i k nové budoucnosti celé Střední a Jižní Ameriky.

Click to view image detailsVěslava Kedyková, tajemnice společnosti, připomněla, jak Fidel Castro vmetl soudu do tváře slova, že lid Kuby se staví se strašlivou silou proti všem, kdo lid okrádají o svobodu... Zrodili jsme se ve svobodné zemi, kterou nám odkázali naši otcové, a spíše se tento ostrov potopí do moře, než abychom my svolili být otroky kohokoliv... Odsuďte mne, nevadí, dějiny mi dají za pravdu. Účastníci shromáždění se symbolicky sešli v místnosti budovy ÚV KSČM, kde je instalována busta národního hrdiny čs. lidu Julia Fučíka, odstraněná z jeho rodného domu na Smíchově a zachráněná před zničením vandaly. Z této místnosti byl také zaslán pozdrav pěti kubánským národním hrdinům, protiprávně vězněným v žalářích USA. Zdravici českým přátelům zde přednesl jménem Kubánců, žijících v ČR, Pedro Gomez.

Na vzpomínkovém setkání byli rovněž přítomni nový konzul velvyslanectví Kubánské republiky v ČR Nelson Tamayo Caro, honorární konzul Nikaragujské republiky v ČR Zdeněk Dlesk, vedoucí zahraničního oddělení ÚV KSČM Hassan Charfo a tajemník Pražské rady KSČM Viktor Pázler. Tamayo ve svém projevu ujistil, že reformy, které probíhají na Kubě, jsou pokračováním díla socialistické revoluce.

26. července 2008, (jel)