Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příprava invaze

13. 1. 2007

 

 Příprava invaze na Kubu.

  Souběžně s těmito teroristickými útoky probíhaly přípravy invaze. CIA vybudovala na Floridě výcvikový tábor s letištěm, maskovaný jako podnik pro export banánů a zmražených krevet. Podle původních plánů zde měly být cvičeny skupiny diverzantů, které by letectvo vysazovalo na různých územích Kuby.

  Žoldáky verboval CIA především mezi uprchlíky před revolučním režimem. Výcvik asi 500 mužů vedl Filipínec, plukovník Vallejo. Brzy po zahájení výcviku bylo rozhodnuto, že se přejde na masový výcvik zhruba 3.000 lidí, určených k provedení invaze proti Kubě. Velení převzal americký plukovník Frank.

  Šéf CIA usoudil, že kdyby invaze začala s území USA, světové veřejné mínění by ji odsoudilo. Počátkem roku 1961 bylo proto výcvikové středisko přeloženo do Guatemaly. V tomto období nastoupil do úřadu prezidenta USA Kennedy. Ten po provedení malých úprav plán, schválený jeho předchůdcem, rovněž podepsal. Akce mohla pokračovat.

  V březnu začaly USA s politickou přípravou agrese. Státní department vydal Bílou knihu, která měla americkou i světovou veřejnost připravit na následující události. Kuba v ní byla označena za „ nebezpečnou pro celý kontinent a pro demokratické svobody “. Dne 22. března bylo v Miami ohlášeno vytvoření Kubánské politické rady v čele s José Miró Cardonou, jeho vlády v exilu.

  Přípravy na invazi vrcholily, Zapojené jednotky byly z Guatemaly letecky přepraveny do Nikaraguy, do přístavu Cabezas. Celý útvar byl pojmenován „ Brigáda 2506 “ a velel mu Manuel Artime Buesa. Přístavu na ně čekalo šest lodí, které pro tuto akci najala CIA od kubánského emigranta, loďaře Alfredo Garcia se sídlem v New Yorku. Šlo o dvě lodě typu Liberty, Huston a Escondido, o výtlaku 8.000 tun a další menší plavidla stejné společnosti. Americké námořnictvo zapůjčilo 4. speciální plavidla pro provedení výsadku osob a 4 plavidla pro výsadek tanků, děl a další transportní techniky. Na podporu operace poskytli Američané 16. bojových letadel B – 26, 6 transportních letadel a deset menších strojů včetně hydroplánů. Útočníci měli k dispozici 5 tanků, 10 obrněných transportérů, bazuky, minomety, 21 děl, 44 těžkých kulometů a množství dalších zbraní. Dále vezli potraviny a výzbroj pro 4.000 mužů, kteří se k ním měli připojit s pevniny.


 Invazní flotila vyplula 15. dubna. Diktátor Somoza se s ní rozloučil slovy : „ Přivezte mi pár vousů z Fidelovy brady “. Toho samého ne v ranních hodinách nepřátelské letectvo bombardovalo dvě letecké základny u Havany a jednu v Santiagu de Cuba. Jak se ukázalo o dva dny později, nebylo dosaženo toho, co se zamýšlelo : zničení leteckých sil Kuby