Jdi na obsah Jdi na menu
 


Invaze na Kubu

13. 1. 2007

 

 Invaze na Kubu.

  

 Dne 17. dubna v 1:30:00 ráno začala vlajková loď Huston a další 3 plavidla s výsadkem žoldáků a výzbroje na Playa Girón. Současně se s dalších lodí vyloďovaly invazní jednotky na nedalekých Playa Verde a Playa Larga. Ještě před rozedněním byly na třech místech na severu odtud vysazeny paradesantní jednotky, které měly uzavřít přístupy k oblasti vylodění. Letouny agresorů odstřelovaly a bombardovaly vesničky a usedlosti v okolí. Již v 5:30:00 se nad oblastí objevila kubánská letadla T – 33, která způsobila útočníkům velké ztráty. Večer kolem 21 hodiny byla bombou u čáry ponoru zasažená loď Huston a začala nabírat vodu. Kapitán se snažil zajet na mělčinu a loď opravit. Na břehu se objevil tank ASU – 100, ve kterém přijel Fidel Castro. Jeho dělová střela zasáhla loď tak účinně, že se potopila.

  Fidel Castro se přemístil do oblasti během dne a vybral si za hlavní stan cukrovar Australia. Milicionáři a dobrovolníci, kteří ho doprovázeli, přivezli 6 baterií protiletadlových čtyřčat československé výroby. Obsluhovali je většinou dobrovolníci ve věku 14 - 17 let s instruktory. Právě jedna s těch baterií sestřelila nepřátelský stroj B – 26, který v nízkém letu započal nálet na cukrovar, kde byl Fidel Castro. Čtyřčata znamenaly katastrofu pro americké letectvo, které před tím způsobilo obráncům těžké ztráty. Do oblasti Playa Girón vedla mezi bažinami jediná úzká silnice. Po ní se v autobusech a jiných vozidlech přepravovali na bojiště vojáci, milicionáři a dobrovolníci z okolí Havany. Letouny B – 26 letící v nízké letové hladině je bombardovaly napalmovými bombami a ostřelovaly z těžkých kulometů. Technika ani lidé se neměli kde schovat. Obětí, které vesměs uhořeli bylo 176, zraněných a popálených bylo přes 300. Čtyřčata v odpoledních hodinách sestřelila 9 letadel útočníka. Velitel celé operace, důstojník CIA Richard Bissell dal poté rozkaz ke stažení leteckých sil. To umožnilo Kubáncům odstranit z přístupové cesty trosky vozidel a přepravit bojové jednotky k Playa Girón. To byl začátek konce invaze.

  Několik mil od pobřeží kotvily americké námořní síly, které agresory doprovázely. Byla mezi nimi i letadlová loď Essex se 40 bojovými letadly na palubě a výsadkovou jednotkou. Poblíž bylo pět torpédoborců, 1 plovoucí heliport a řada dalších plavidel. Druhý den bojů, po porážce letectva a proniknutí kubánských jednotek do oblast výsadku, dala CIA rozkaz ke stažení těchto námořních sil. Žoldáci byli svými americkými pány ponecháni vlastnímu osudu. V bažinách, do kterých se rozprchli, plných hmyzu akajmanů, bez zásob a munice byli postupně likvidováni. Přes 800 jich padlo do zajetí. Posily z vnitrozemi, s nimiž se plánech počítalo, se neobjevily. Několik týdnů před tím totiž kubánská armáda, milice a 40 tisíc dobrovolníků složených s dělníků a studentů z Havany, provedlo v Escambray operaci, během které byly tam působící bandy zničeny.