Jdi na obsah Jdi na menu
 


CIA pronajala teroristy, aby zabili Fidela Castra

5. 9. 2007

CIA pronajala teroristy, aby zabili Fidela Castra

 

 

CIA odtajní dokumenty o dřívějších tajných operacích

WASHINGTON,  - Ústřední zpravodajská služba (CIA) zaplatila počátkem roku 1960 dvěma najatým teroristům 150,000 dolarů, aby se pokusili zavraždit kubánského prezidenta Fidela Castra, vyplývá to ze státních dokumentů, které byly publikovány v úterý.

 

Jde o téměř 693 stránek dokumentů, které byly nedávno odtajněné CIA a které dal do oběhu státní bezpečnostní archív Univerzity George Washingtona.

 

Deník Prensa Latina uvedl, že sbírka dokumentů pod titulem "Varlata", zahrnuje důkazy potvrzující čtvrt století trvající porušování zakládaní charty o špionážních agenturách.

 

Zprávy o plánu zabít Fidela Castra obíhal americkým tiskem v roce 1971, ale teprve teď to bylo potvrzeno oficiálně.

 

Podle jednoho z odtajněných záznamů, důstojník CIA Richard Bisell kontaktoval v srpnu 1960 plukovníka Sheffielda Edwardse, aby dostal informace, zdali má CIA potřebné prostředky, které by mohly napomoci při citlivé misi, které požadují teroristé pro tuto akci. Tímto cílem byl Fidel Castro. Jak je uvedeno v dokumentu, " kvůli extrémní citlivosti tohoto plánu na likvidaci Castra, je samozřejmostí, že o tomto plánu věděla jen malá skupina spiklenců. Robert Maheu, spolehlivý zdroj z kanceláře CIA navrhl, jmenovat Johnny Rosella, " hlavním organizátorem skupiny ", kterou jak později řekl, byl ochotný představit svému příteli, jehož pojmenoval Sam Gold, zvaný " Kubánec."

 

Maheu a Gold, jehož skutečné jméno bylo Momo Salvatore Giancana, a další osoba, Joe, slavný mafián a terorista Santos Trafficante, byli v teto době mezi deseti nejhledanějšími lidí generální prokuratury Spojených států, stojí v dokumentech CIA  Spíše to vypadá tak, že byli pod ochranou těchto slovutných institucí.

 

Terorismus proti Kubě

Pro ty, kdož chtějí znát dlouhou a trnitou cestu, kterou Kuba urazila od začátku revoluce, v které byla naše země obětí nesčetných aktů teroristických útoků, invazí a provokací, které přinesly smrt, více než 3000 nevinných lidských bytostí. Toto vše by mělo pomoci porozumět tomu, proč Antonio, Fernando, Gerardo, Ramon a René dělali vzdáleni od svých rodin a milovaných lidí za účelem plnění svých poslání, je třeba považovat za legitimní obranu. Seznam je prakticky nekonečný, ale zde jsou nejvíce zvýrazněná fakta..

 

 

14. října 1990 - Dva vyzbrojení teroristé se dostali do Santy Cruz del Norte, jako součást smíšené akce s Miami. Měli rozkaz provést násilné akce. Díky včasnému zásahu jim byly zbraně a dokumenty, které pocházely s Miami zabavené. Tito teroristé měli s sebou i podbízivou literaturu pro ochotníky, které verbovali po " Kubánskou Osvobozeneckou Armádu “ v čele s Higinio Díaz Annou, který jim dal předem peníze, aby je získal pro tyto aktivity.

 

17. září 1991:

Dva kontrarevolucionáři z Miami pronikli na Kubu. Jejich misí byly sabotáže na turistické obchody, které měly nahánět hrůzu mezi cizími turisty. Při zatčení jim byly zabavené zbraně a rozhlasový vysílač.

 

29. prosince 1991:

Tři teroristé z takzvané skupiny Commandos L z Miami vstoupili na území Kuby nezákonně. Zbraně a další vojenský materiál jim byly při zadržení zabaven. Tato teroristická skupina má hlavní tábor o sile 50 až 60 mužů na 168 ulici v Miami.

 

 

4. červenec 1992:

Skupina teroristů poslaných ze Spojených států napadla ekonomické cíle podél Havanského pobřeží. Jakmile se objevily kubánské strážní lodě, skupina teroristů se přesunula do vod mimo Varadero, kde je pobřežní policie Spojených států zachránila, jejich loď měla mechanickou poruchu. Po návratu na území Spojených států jim FBI vrátila zabavené zbraně, mapy a videokazety, které udělali během své " cesty " na Kubu.

 

Červenec 1992

Operace, při které měli teroristé z USA proniknout na Kubu s misí sabotovat ekonomické cíle v provincii Villa Clarina skončila fiaskem. Zbraně a výbušniny potřebné pro práci měla dle informaci z USA dodat pobřežní policie, která jim měla také zajistit a usnadnit bezproblémové dosažení kubánského teritoria.

 

 

9. září 1992:

FBI zatýká v USA na Kubě narozeného teroristu pro ilegální držení střelných zbraní a porušení zákona Neutrality. Po výslechu byl uvolněn bez obvinění.

 

.

7. října 1992:

Ozbrojený útok proti hotelu Varadero Meliá byl spáchán z lodí s lidskou posádkou. Čtyřmi teroristy později zatkla a vyslýchala FBI, pak je propustila.

 

19. října 1992:

Tři kontrarevolucionáři z Miami vstoupili nezákonně na území Kubánské republiky se spoustou zbraní a vojenské výzbroje a výstroj, která jim byla při zadržení zabavená. Zároveň další tři teroristé byli zatčení na Bahamách se zbraněmi a výbušninami, zřejmě určenými pro Kubu, která byla také zadržená od nich. Tito teroristé odcestovali z Miami 17. října

 

 

Leden 1993:

Pět teroristů bylo na palubě lodi vyzbrojené těžkými kulomety a dalšími zbraněmi zadrženo pobřežní policii Spojených států, když směřovali ke kubánskému pobřeží. Po výslechu, byli propuštění.

 

2. dubna 1993:

Na cisternovou loď " Mikonos " plující pod Kyperskou vlajkou byla stříleno v kubánských vodách 7 mil severně od Matanzas z lodi teroristů, kteří se narodili na Kubě a později odešli ilegálně do Spojených států.

 

18. květen 1993 : Přestupek proti Kubánskému vzdušnému prostoru letadlem, které bylo zaregistrováno pod číslem N8447 ve Spojených státech " Bratry Osvoboditeli ".

 

18. května 1993:

Vzdušný prostor Kuby, je narušen letadlem N8447M, které patří teroristické organizaci Brothers Rescue

 

21 květen 1993:

Devět teroristů bylo zatčeno Celní službou Spojených států na palubě lodi, na které se plavili k pobřeží Kuby, aby zahájili teroristické útoky na tu zemi. Jejich zbraně a výbušniny byly zadržené. Dne 21. srpna je soudce Lawrence King zprostil obvinění, které byly proti nim vznesena.

 

V květnu 1993 – Teroristická skupina " Bratři osvoboditelé " plánovala vyhodit vysokonapěťový stožár blízko San Nicolás de Bari v Havanské provincii.

 

Říjen 1993 - Teroristická skupina " Bratři osvoboditelé " veřejně podporovala vražedné útoky na život prezidenta Fidela Castra a násilí proti Kubě. To také potvrdilo jejich pohotovost přijmout rizika, spojené s tímto atentátem. Andres Nazario Sargén, hlava teroristické skupiny Alpha 66 vydal ve Spojených státech prohlášení, ve kterém je uvedeno, že jeho organizace před nedávnem uskutečnila pět operací proti Kubě.

 

 

18. říjen 1993:

Terorista žijící ve Spojených státech je zadržen po jeho příjezdu na Kubu. Jeho úkolem bylo provést násilné teroristické činy na Kubě

.

1993:

Kubánští občané jsou při návštěvě Spojených států rekrutování teroristickou organizací k provedení sabotáží proti turistice a zemědělským sektorům na Kubě. Byly jim dodány veškeré materiály potřebné pro takové akce a byly jim nabízeny sumy ve výši 20,000 US dolarů.

 

 

Listopad 1994:

Terorista Luis Posada Carriles a pět jeho kompliců pašovalo zbraně do Cartagena de Indias, Kolumbie, během v době trvání Ibero - Amerického Summítu, kterého se zúčastnili prezidenti a vlády jednotlivých účastnických států, aby provedli vražedný útok na život prezident Fidela Castra. Nicméně, bezpečnostní pás, který je držel v určité vzdálenosti, zmařil jeho plány. Luis Posada Carriles později řekl novináři z The New York Times: " Stál jsem za nějakými novináři a viděl jsem Castrova přítele, Garcia Márqueze, ale Castra jsem mohl vidět jen z dálky."

 

11. březen 1994

Teroristická skupina z Miami střílí na hotel "Guitart Cayo Coco ".

 

4. září 1994

Dva v USA vyškolení teroristé pronikli do oblasti kolem Caibariene a Villa, s cílem provedení sabotáži v této provincii. Při zadržení byli odzbrojeni a zadrženo bylo veliké množství zbraní a vojenské výzbroje a výstroje.

 

 

6. října 1994

Další vyzbrojená skupina střílela ze samopalů na hotel " Guitart Cayo Coco " z lodi, která připlula z Floridy.

 

15. října 1994

Skupina vyzbrojených teroristů, která připlula ze Spojených států přistála na hrázi " Cayo Santa María" blízko Caibarien, vilová čtvrť Clara, zavražděn byl Arcelio Rodríguez Garcia.

 

11. listopadu 1994

Čtyři teroristé byli zatčeni ve Varadero, Matanzas poté, co byly na tuto skupinu upozorněny kubánské úřady.Byly jim zabavené zbraně a výzbroj.

 

2. března 1995

Dva teroristé ze Spojených států se vylodili na pobřeží blízko Puerto's Padre, Las Tunas. Při zadržení měli u sebe 25 kg  trhaviny C – 4  a dalších výzbrojí.

 

20. května 1995

Plně obsazený hotel " Guitart Cayo Coco ", byl znovu napaden teroristy, kteří připluli na rychlé lodi ze Spojených států.

 

12. července 1995

Tři teroristé byli zatčení ve Spojených státech, když se provokativně připravovali na teroristickou akci proti Kubě. Navzdory zabavení jejich zbraní a výbušnin, byli propuštěni americkými úřady na svobodu.

 

16 prosince 1995

Dva teroristé byli zatčeni ve Spojených státech, když se připravovali na teroristickou akci na Kubě, v oblasti Pinar del Rio. Navzdory zabavení zbraní a výbušnin, byli propuštěni americkými úřady na svobodu.

 

12. ledna 1996

Kubánský emigrant, který žil ve Spojených státech bylo zatčen při pokusu dopravit výbušniny z Havany pro Pinar de Rio.

 

13. ledna 1996

Několik letadel teroristické organizace " Bratři osvoboditelé " porušilo kubánský vzdušný prostor v oblasti Havany. Teroristický boss Basulto řekl: " Já jsem přeletěl kubánský vzdušný prostor, nechť to každý ví, toto jsem nikdy nepopíral."

 

23. ledna 1996

U.S. úřady zachytily loď v Marathon Key s pěti vyzbrojenými teroristy na palubě. Tato loď mířila ke Kubě. Těchto pět teroristů uvolnila FBI ještě tento den.

 

11. února 1996

Ihned poté, co na naše pobřeží střílela loď, na které pluli tři teroristé ze Spojených států, byli tito teroristé zajati celní strážní hlídkou.

 

24. února 1996

Teroristická organizace " Bratři osvoboditelé " vyslala tři letadla, která porušila kubánský vzdušný prostor a letěli nad střed Havany, dvě z nich byla sestřelena. Za dvacet měsíců před tímto incidentem byl vzdušný prostor Kuby narušen přinejmenším 25 krát.

 

16. srpna 1996

Na Kubě je zadržen americký občan, který tajně dopravoval zbraně a trhaviny a plánoval provést teroristické akce na Kubě

.

15. září 1996

Je zadržen terorista, který plul na lodí ke kubánskému pobřeží v oblasti Punta Alegre, Ciego de Avila, na palubě lodi bylo ukryto velké množství zbraní a vojenské výzbroje a výstroje.

 

 

21 října 1996

 Letadlo SS-RR, registrační číslo N3093M, které vlastní ministerstvo zahraničí Spojených států, stříká substanci obsahující škůdce " třásněnku palmovou ", když přelétá "Giron" v mezinárodním koridoru asi 25 – 30  kilometrů na jih od Varadera. V listopadu 1996 televize Miami 23 televizní kanál, přináší živý rozhovor s Luisem Posadou Carrilesem a Orlando Boschem, kteří zdůraznili, že budou v těchto a podobných teroristických aktivitách proti Kubě i nadále pokračovat.

 

12 dubna 1997

Explozivní zařízení bylo odpálené v hotelu " Melia Cohíba " v centru Havany. Dne 30. dubna 1997 byla v tomtéž hotelu objevená další časovaná nálož.

 

12. července 1997

Explozemi bomb byly zničeny hotely " Capri " a " Národní ".

 

4. srpna 1997

Další bomba explodovala v hotelu " Melia Cohíba ".

 

11. srpna 1997

Miamský tisk přináší články, které byly publikovány v " Cuban American National "

Vedení (CANF) dává bezpodmínečnou podporu všem těmto teroristickým pumovým útokům proti civilním a turistickým cílům na Kubě. Předseda této organizace tvrdil: " My nemyslíme na tyto akce, jako na akce teroristické " a pokračoval, že každá akce proti Kubě byla legitimní. /  poznámka : odkud pak to známo u nás, pane Mejstříku, Štětino a od dalších, Vám podobných.

 

22. srpen 1997

Explodovala bomba v hotelu " Sol Palmeras " ve Varaderu. Dne 4. září 1997 několik dalších bomb explodovalo v hotelích " Triton ", " Zámek Miramar " a " Copacabana ". Exploze zabila mladého italského turistu Fabia Di Celma. V ten sám den explodovala bomba v restauraci " La Bodeguita del Medio ".

 

27. října 1997

Pobřežní policie Spojených států zadržela loď " West Portoriko ". Přitom zabavili dvě vysoko rychlostní pušky ráže 50 s trojnožkami s přístrojem pro noční vidění, vojenské uniformy a sdělovací zařízení. Tyto zkonfiskované zbraně, striktně armádního provedení, jsou určené pro dalekonosné útoky na vozidla a letadlo. Jeden ze zadržených přiznal, že jeho cílem bylo zavraždit prezidenta Fidela Castra v době, kdy on měl přijet na Margaretin ostrov, Venezuela, kde se od 7. listopadu konal Iberko - Americký Summit. Americké úřady přiznaly, že loď byla zanesena do záznamů floridskou společností, jehož hlavní výkonný úředník, manažer, tajemník a pokladník, je Bosé Antonio Klama, ředitel CANF a May Pius žoldák. Jedna ze zbraní byla zanesena do záznamů u jména Bose Francisco "Pepe" Hernandez, spolupředsedající CANF. Člen " Brigády 2506 ", který v roce 2004 nakoupil i další zbraně.  Čtyři členové posádky lodě byli identifikováni jako: známí agenti CIA; kapitán lodě, kterou pro své účely využívala CIA přiznal, že záměrem jejich plavby byla Kuba. Vůdce a členové kontrarevoluční skupiny New Jersey, kteří jsou zároveň i členy Alpha 66 navzdory jasným důkazům a doznáním o ilegálním držení zbraní, křivé výpovědi a pašování zbraní, byli Federálním soudem v prosinci roku 1999 osvobození.

 

Květen 1998

Dva teroristé se snažili dostat do Santa Lucíe, Pinar del Rio. Oba byli vyslání ze Spojených států s velkým množstvím zbraní a válečného materiálu.

 

Srpen 1998

Ještě než prezident Fidel Castro oznámil, že chce navštívit Summit, kterého ze zúčastní prezidenti a vlády státu Karibské oblasti, který se konal v Dominikánské republice, několik rodilých kubánských teroristů naplánovalo vražedný útok na jeho život. Akce byla plánována na 20. až 25. den měsíce srpna. Za tímto účelem, terorista Luis Posada Carriles uspořádal měsíc před summitem setkání v hotelu Holiday Inn. Hlavním cílem setkání bylo dojednání plánu a dodavky zbraní a výbušnin do Santa Dominga.

 

17. listopadu  2000

Skupina teroristů v čele s Luisem Posadou Carrilesem byla zatčena v Panamě.

 

Zadrženi byli po tom, co vstoupili s falešnými doklady na území Panamy, aby provedli vražedný útok na život prezidenta Fidela Castra během 10. Ibero - amerického summitu. Při zadržení byly u nich nalezeny zbraně, výbušniny a také náčrt Castrovy cesty a veřejných setkání. Kubánsko - americká národní nadace, platí za tým právníků, kteří obhajují tyto teroristy.

Překlad z Granma  Inter.  - Januš Adamus