Jdi na obsah Jdi na menu
 


CIA odtajňuje dokumenty o dřívějších tajných operacích

23. 6. 2007

CIA odtajňuje dokumenty o dřívějších tajných operacích

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) se rozhodla zveřejnit stovky stran dokumentů o tajných operacích, které prováděla před více než 30 lety. Oznámil to ředitel CIA Michael Hayden. Dokumenty mají být přístupné na webové stránce CIA od příštího týdne.

 
Takzvané "rodinné šperky" svědčí o tajných operacích z let 1953 až 1973, včetně atentátů, únosů, vloupání a krádeží, špehování novinářů a studentů, otevírání soukromé pošty z Číny či Sovětského svazu, experimentech na amerických občanech či infiltraci do levičáckých skupin.

"O mnohém z toho se již dříve psalo a většina z toho je nelichotivá, ale je to historie CIA," prohlásil Hayden. "Říkáme americkému lidu, co jsme dělali v jeho jménu."

CIA je pověřena americkou vládou shromažďovat informace a vést tajné operace v zahraničí, nesmí však špehovat na americkém území, na to mají FBI a jiné zpravodajské organizace.

Světlo světa spatří mimo jiné zpráva o nezákonných operacích v rozsahu 693 stran, kterou v roce 1973 nechal vypracovat tehdejší ředitel CIA James Schlesinger po odhalení účasti agentů CIA ve skandálu Watergate. Podobně bude odtajněno 146 dalších dokumentů a 11.000 stránek analýz, například o sovětské a čínské politice, čínsko-sovětských vztazích či Varšavské smlouvě a špionážních letounech.

"Je to poprvé, co CIA dobrovolně odtajňuje kontroverzní dokumenty od roku 1998, kdy se (bývalý šéf CIA) George Tenet zřekl slibů být nejotevřenější ze zpravodajských agentur," prohlásil šéf archivu národní bezpečnosti Thomas Blanton.

 

Doslov :

Lze jen doufat, že budou odtajněné i materiály z před roku 1953, tedy let 1946 -1953, tykajících se aktivit CIA a USA ve „ studené válce “ proti zemím socialistického tábora. Rovněž pak i aktivit proti zemím Jižní Ameriky, konkrétně pak Kuby.

 

 Januš Adamus