Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chilský vrah Pinochet ve službách CIA

20. 11. 2007

Chilský vrah Pinochet ve službách CIA

Popřevratový bojovník za svobodu a demokracii Václav Benda kdysi vyslovil bohulibé přání, že by rád šel na oběd s chilským diktátorem generálem Pinochetem, který se podle něho zasloužil o likvidaci komunismu v Chile.

Tím byl Benda nadšen. Proto má Petruška Šustrová štěstí, že Václav Benda už odešel na věčnost.

Kdyby se totiž dozvěděl, že přeložila do češtiny pozoruhodnou knihu amerického novináře Josepha Trenta Tajné dějiny CIA, tak by ji Benda zcela určitě obvinil z tajného agentství v StB i KGB. Tento americký autor totiž odhaluje špinavé americké intriky proti chilskému prezidentovi Salvadoru Allendemu, jenž americkým vládcům vadil, protože prý byl marxista. A takový zločin v očích CIA přece stál život konžského premiéra Patrice Lumumbu v lednu 1961. A Allende byl zavražděn pinochetovskými pučisty ve službách CIA při státním převratu v Chile v září 1973.

Nechť hovoří zasvěcený americký autor: Pinochet nastolil vojenskou diktaturu, která používala všechny druhy mučení (čtenáři se ihned vybaví současné Bushovo Guantánamo - pozn. J. P.). CIA pomohla Pinochetovi vycvičit tajnou policii, obávanou DINA, a CIA navrhla, aby si DINA pro vražedné akce najala některé Shackleyovy Kubánce. V roce 1976 vyslala DINA na náborovou misi do USA Michaela Verona Townleyho, Američana, který se v roce 1970 podílel na protiallendovských aktivitách financovaných CIA. Dva Kubánci, které Townley najal, Dionesio Suarez a Vigilio Pablo Paz, byli spolčeni s proticastrovskou skupinou Omega 7. Navíc se ještě Suarez kdysi pokusil vystřelit do budovy OSN v New Yorku zápalný granát (to byl skutečně 'demokratický' čin přímo v USA - pozn. J. P.). Paz se stal velmi populární osobou při nadcházejících operacích, na které dohlížel velitel DINA, plukovník Manuel José Contreas Sepulveda. Pod krycím jménem Condor se skrýval plán na zabití hlasitých nepřátel chilské junty, kteří žili v exilu. Condor také zajišťoval vražedné kapacity pro několik vlád, k nimž patřil i Úřad státní bezpečnosti v Jižní Africe (tedy v době tehdejšího 'superdemokratického' apartheidního rasistického režimu - pozn. J. P.). Vraždění začalo v říjnu 1974. (str. 338)

Trento dále uvádí: Generál Pinochet s podporou CIA v Chile vyhladil komunismus tak, že tam vyhladil demokracii. Chilská střední třída, kterou unavovaly politické problémy a která se pouze chtěla mít dobře, Pinocheta vítala. Chilská chudina včetně dětí protestovala proti Pinochetovým zvěrstvům živelnými akcemi na předměstích hlavního města. Pučistický krvavý režim odpovídal tím, že Pinochetova tajná policie tam střílela kněze a děti (divím se, že křesťanskému demokratu Václavu Bendovi by nevadilo, že by obědval s masovým vrahem - Pinochetem - pozn. J. P.). A americký autor pokračuje: Bez ohledu na to, že v Chile kvetlo vraždění a mizeli tam lidé, bez ohledu na ukončení demokracie, svobody projevu i základních lidských práv, CIA s Pinochetem soustavně spolupracovala prostřednictvím Nixonovy, Fordovy, Carterovy, Reaganovy i Bushovy administrativy... Američtí úředníci rutinně hlásili svým nadřízeným o Pinochetově režimu strašlivé podrobnosti, aniž by ho vláda USA přestala podporovat. Chile poskytuje nejjasnější příklad, nakolik může americkou zahraniční politiku poškodit, když dává před spravedlností přednost obchodním zájmům. (str. 343) K tomu už není třeba cokoli dodávat.

20. listopadu 2007, Josef POLÁČEK