Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úspěšná Kuba

20. 5. 2009

Úspěšná Kuba

Rok 2008 byl zatím nejúspěšnějším rokem turismu pro Kubu i přes globální ekonomickou krizi, prohlásil ministr pro řízení sektoru turismu Manuel Marrero při zahájení 29. mezinárodního veletrhu FITCUBA 2009,

kterého se zúčastňuje kolem 900 odborníků z 58 zemí a 180 zahraničních novinářů. Zahajovací akt se uskutečnil v Parque Morro-Cabaňa, historicko-kulturním komplexu u zálivu La Habana.

V loňském roce, jak řekl Marrero, bylo dosaženo 12% nárůstu příjmů z tohoto sektoru a víc než 9% zvýšení počtu zahraničních návštěvníků Kuby. Jejich celkový počet 2 348 340 představuje historický rekord. Už pátý po sobě jdoucí rok byl překročen dvoumilionový počet turistů přesto, že světová krize velmi negativně dopadá na celou Karibskou oblast. Právě skončená zimní perioda (listopad-duben) představuje pro Kubu i za podmínek světové krize dvouprocentní nárůst ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve.

Kubánský turistický sektor si nicméně klade za cíl obohacení nabídky rekreačních možností na kilometrech nádherných pláží, vyznačujících se vysokým stupněm bezpečnosti, nádhernou krajinou, množstvím léčebných a rehabilitačních pobytů, vodních sportů a dalších specialit. Kuba je mnohem víc, než jen slunce a pláže, její klimatické a přírodní podmínky reprezentují celou Karibskou oblast s jedinečnými a zároveň různorodými podmínkami pro náročné rekreanty, uvedla náměstkyně ministra turistiky María Elena Lópezová. Zdůraznila, že Kuba se za necelých 10 let stala třetí nejvyhledávanější destinací v celé oblasti po Dominikánské republice a karibském pobřeží Mexika. V roce 2008 přijelo na Kubu nejvíce německých turistů - celkem 100 964.

Vedle početných a dobře udržovaných pláží roste mezi rekreanty především zájem o historické komplexy a monumenty z koloniálního období, jejichž obnovení a údržbě je věnována rostoucí pozornost. Patří mezi ně samozřejmě samotná Havana - hlavní město všech Kubánců, pak Cienfuegos - perla jihu, Remedios - město hudby a zábavy, Camagüey - centrum keramického hrnčířství, Bayamo - kolébka kubánské národnosti, Santiago de Cuba - město výrazně karibské a Baracoa - město se svérázným prostředím. Roste také obliba pobytů v malých historických objektech, které si pronajímají osmi- až desetičlenné turistické skupiny, uvádí list Granma Internacional.

20. května 2009, (hor)