Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kubánské soukromé podnikání

Kubánské soukromé podnikání se rozjíždí

Od října do prosince loňského roku bylo na Kubě vydáno více než 75 000 povolení k soukromému podnikání, napsal americký server msnb.com s odvoláním na agenturu Reuters.

Nová vládní politika, která počítá s propouštěním ze státních služeb - z úřadů i výrobních závodů - a to asi půl milionu lidí - a jejich zaměstnáním v soukromém sektoru, umožňuje soukromé podnikání ve 178 profesích a činnostech. Zatím nejvíc žádostí, asi čtvrtina, se týká soukromých restaurací, cukráren, kaváren a kiosků s rychlým občerstvením. Podle ekonomů je to potěšitelné, protože restaurace za sebou vždy »táhnou« další živnosti, od dodavatelů surovin, nádobí, prostírání až po pěstitele květin. Gastronomie na Kubě také disponuje řadou profesionálů, kuchařů, číšníků, či vedoucích provozoven, kteří se řemeslo dobře vyučili v hotelech pro zahraniční turisty, jichž v posledních 20 letech na Kubě vyrostly stovky. Měla by tedy být zaručena i kvalita soukromých restaurací.

Soukromé podniky mohou mít zaměstnance, kteří nepatří k příbuzným majitele, což dříve nebylo. Státu platí licenční poplatek, daň z obratu, daň ze zaměstnanců a sociální pojištění.

Co je to daň

Objevil se však zajímavý problém, většina Kubánců neví, co je to daň. Po znárodnění průmyslu počátkem 60. let minulého století, kdy se téměř všichni Kubánci stali zaměstnanci státu, vláda daň z příjmu zrušila, neviděla smysl v tom dát zaměstnanci plat a zase mu ho část vzít. Se změnami v organizaci ekonomiky však daň znovu přichází a s ní i kurzy, organizované jak vládou, tak i nově vzniklými soukromými finančními poradci, nazývané »základy fiskální vzdělanosti«. Se svérázným, ale velmi zajímavým nápadem přišel Pedagogický institut ve městě Holguín. Vytvořil videohru nazvanou »Tributin«, neboli »Malá daň«. Je určena pro děti, názorně vysvětluje cestu peněz, které na dani zaplatí jednotlivec, ke státu. Pak ukazuje, jak stát vybrané prostředky rozděluje a dává je mj. i školám na nové pastelky, barevné křídy, sešity, učebnice - vše, co školáci skutečně dostávají a mohli si dosud myslet, že je to »zadarmo«. Ředitel institutu Dagoberto Marino řekl agentuře Reuters: »Když se nám podaří fiskálně vzdělat děti, předají nově získané znalosti svým rodičům.«

Záměr se zatím daří plnit

Celkově agentura odhaduje, že do března, kdy má propouštění státních zaměstnanců vyvrcholit, bude vydáno přes 150 000 povolení k soukromému podnikání. Při průměrném počtu čtyř zaměstnanců na jednu soukromou provozovnu by se tak podařil záměr státu zaměstnat téměř všechny propuštěné v soukromém sektoru.