Jdi na obsah Jdi na menu
 


Levicová Latinská Amerika na fóru v Mexiku

27. 10. 2011

Levicová Latinská Amerika na fóru v Mexiku

Potřeba, aby Mexiko zvolilo levicovou vládu, byla hlavním bodem Mezinárodního fóra levicových stran, uskutečněného letos v létě ve městě Mexico City, na téma »Latinská Amerika a Karibská oblast: levice, která vládne, strany a cíle, zkušenosti a výsledky«.

Setkání se uskutečnilo v předvečer mimořádného sjezdu Strany demokratické revoluce (PRD), svolaného k projednání prezidentských voleb v zemi 2012. Fóra se zúčastnily kromě hostitelské strany také KS Kuby (PCC), Sjednocená socialistická strana Venezuely (PSUV), Hnutí k socialismu Bolívie (MAS), Politické hnutí Spojenectví země v Ekvádoru (MPAP), Sandinistická fronta národního osvobození Nikaraguy (FSLN) a KS Brazílie (PCdoB).

Podle názoru Augusta Madeiry, člena ÚV PCdoB, který stranu na setkání zastupoval, »rozhovory prokázaly velkou jednotu, pokud jde o solidární integraci v Jižní Americe, což bylo umožněno postavením pokrokových, demokratických a levicových stran v čele mnoha zemí«.

Kromě potvrzení významu integrace oblasti každý účastník hovořil také o specifických otázkách své země. PSUV byla zastoupena poslancem Rodrigou Cabezasem, jenž uvedl, že pro proces konsolidace jejich vlády bylo základní přeorientování státní ropné společnosti PDVSA na investice v zemi.

Wilfredo Serrano, vedoucí představitel MAS, mluvil o výzvách pro vládu Evo Moralese a jejích úspěších, řekl, že dnes jednou z největších výzev je zaručit jistotu výživy pro všechen bolivijský lid. MPAP, organizace, k níž patří prezident Rafael Correa, zastupoval Golo Mora, generální tajemník hnutí.

Uvedl, že »velká média byla odrazovým můstkem opozice proti pokrokové vládě, provádějí opoziční akce s cílem demoralizovat a útočit na levicovou vládu«.

Zástupce PCC Jorge Arías zdůraznil, že kubánská zkušenost je zvláštní i proto, že jde o Revoluci s více než 50letou zkušeností. Podotkl, že smyslem ekonomických změn nedávno schválených je posílit lidovou moc a cestu k socialismu. FSLN byla zastoupena Carlosem Fonsekou, který přivezl pozdrav prezidenta Daniela Ortegy.

Brazilský představitel Augusto Madeira informoval o realizacích vlády na sociálním, ekonomickém a politickém úseku s důrazem na integraci jihoamerického kontinentu.

Madeira zdůraznil, že »vláda pokrokových sil se zaměřila na upevnění Mercosuru a svrchovanou a solidární integraci své země. Hledala např. společná řešení s Bolívií v případě nákupu zemního plynu a s Paraguayí v otázce elektrické energie z vodní velkoelektrárny Itaipú.«

Delegace vyjádřila naději, že Mexiko, země s revolučními tradicemi, překoná obtížné období, jímž prochází při volbě sil pro změnu. Předseda PRD Jesus Zambrano poznamenal, že vystoupení stran na mezinárodním fóru pomohou jeho straně uvěřit, že je možné, aby Mexiko bylo řízeno pokrokovými a levicovými silami a dostalo se do souladu se současným latinskoamerickým cyklem.

Volby 2012

Mimořádný sjezd PRD je svolaný, aby strana rozhodla, jakou formou bude zvolen kandidát na prezidenta v příštím roce. Dva proudy navrhují straně své kandidáty. Prvním je Andrés Manuel López Obrador (řečený lidově AMLO), který byl zvolen kandidátem pro volby v roce 2006, ale vítězství mu bylo uchváceno cestou volebního podvodu Strany národní akce (PAN) Felipem Calderónem.

Druhý možný kandidát je Marcelo Ebrard, šéf místní vlády Federálního distriktu. Nakonec sjezd schválil širokou většinou formu konzultovat s obyvateli cestou různých průzkumů, otevřených pro voliče, které umožní poznat preference voličů jednotlivých prezidentských kandidátů PRD. Bude dána přednost celkové dohodě, která se zformuje kolem kandidáta s lepší pozicí, majícího více možností úspěchu.

Mexiko prochází v posledních letech ekonomickou stagnací, která je výsledkem neoliberálních politik a napojení na USA prostřednictvím integračního seskupení NAFTA (Severoamerická asociace volného obchodu) - Smlouva o volném obchodu Severní Ameriky.

Situace se zhoršila, když současný prezident pod vlivem USA vyhlásil válku drogovému obchodu v rámci snahy po legitimizování své pozice v souvislosti široké reakce na volební podvod. Hlavně sever země byl zatažen do války jednotlivých gangů a vláda ztratila nad situací kontrolu. Mluví se (v důsledku toho) o více než 50 000 mrtvých! To bude předmětem prezidentských voleb.

Kromě PRD se jich zúčastní PAN, strana současného (Washingtonem dosazeného - pozn. red.) prezidenta, která postaví jako nejpravděpodobnějšího kandidáta senátorku Josefinu Vazquezovou, a Ústavní národní strana (PRI), jež má za kandidáta s největší nadějí vládnout Mexiku Enriqueho Penu Neto...

Vladimír HORÁK

(Zpracováno podle brazilské agentury Vermelho na základě informací publikovaných oddělením mezinárodních vztahů KS Brazílie.)

27. 10. 2011Vladimír HORÁK