Jdi na obsah Jdi na menu
 


Humala chce Peruánce zbavit chudoby

31. 7. 2011

 

Humala chce Peruánce zbavit chudoby

LIMA - Pozvednout z chudoby třetinu obyvatel Peru žijících pod hranicí bídy slíbil včera levicový peruánský prezident Ollanta Humala (49) ve svém nástupním projevu před parlamentem v Limě.

 

Bývalý armádní plukovník chce rozšířit prosperitu metropole Limy a pobřežních oblastí do zanedbaného a hospodářsky nerozvinutého vnitrozemí, kde žije v chudobě až 66 % lidí. »Peruánští zemědělci a chudí venkované budou prioritou,« řekl Humala poslancům a zahraničním hostům, mezi nimiž bylo 11 prezidentů většinou z jihoamerických států.

 

 

Kde panuje bída, nemůže být demokracie

 

Připomněl slova jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely, že »kde panuje bída a sociální nerovnost, nemůže být demokracie«. Humala se ale také zavázal, že zachová kvalitu podnikatelského prostředí a bude dodržovat všechny mezinárodní závazky včetně řady dohod o volném obchodu, které dojednali jeho předchůdci. Na důkaz toho povolal nový prezident do funkce ministra financí Luise Miguela Castillu, který figuroval na postu ministerského náměstka už za předchozího prezidenta Alana Garcíi. García pro zmírnění bídy nedělal nic.

 

Humala vyhrál prezidentské volby, ale většinu v místním parlamentu nemá. Mezi 130 poslanci drží jeho strana 47 křesel, a bude se tak muset spoléhat na podporu strany Možnost pro Peru bývalého prezidenta Alejandra Toleda. Největší opoziční formací je podle ČTK blok stoupenců Keiko Fujimoriové, dcery bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho, který si odpykává trest 25 let vězení za porušování lidských práv během své vlády.

 

 

Vřelé vítání

 

Humalu při inauguračním projevu vřele vítali levicoví prezidenti Bolívie Evo Morales, Ekvádoru Rafalel Correa a Argentiny Cristina Fernándezová. Venezuelský prezident Hugo Chávez, který prodělává chemoterapii po odstranění zhoubného nádoru, Humalu pozdravil z Caracasu prostřednictvím sociální sítě Twitter.

 

 

»Sociální vyloučení« pryč ze slovníku

 

 

Humala, který si je blízký s Chávezem, přislíbil spravedlivější rozdělení bohatství země pomocí sociálních programů, zvýšením minimálních platů, zajištěním penzí pro všechny Peruánce starší 65 let a zdaněním mimořádných příjmů těžebních společností. »Chtěli bychom, aby termín sociální vyloučení navždy zmizel z našeho slovníku a životů,« prohlásil ve svém prvním projevu po přísaze. »Hospodářský růst a sociální začlenění půjdou ruku v ruce,« uvedl.