Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bolívar v Caracasu

28. 7. 2011

 

Bolívar je v Caracasu

Click to show "Bolivár" result 7

CARACAS - Expertiza nařízená venezuelskou vládou potvrdila, že v Národním panteonu v Caracasu je skutečně pohřben jeden z vůdců boje za nezávislost Latinské Ameriky na Španělsku Simón Bolívar (1783 - 1830).

 

Oznámili to venezuelský prezident Hugo Chávez a viceprezident Elías Jaua. Prozkoumání pozůstatků uchovávaných v panteonu ale jednoznačně neurčilo příčinu Bolívarova úmrtí. Podle dosud převažujícího názoru historiků zemřel slavný generál na tuberkulózu. Experti také uvedli, že Bolívar se nejspíš nestal obětí vraždy, jak je přesvědčen Chávez.

 

Smrt následkem otravy?

 

Nevylučují ale, že zemřel na následky otravy. Při rozboru vzorků jeho kostní tkáně bylo totiž zjištěno, že obsahuje stopy arzenu a dalších jedovatých látek, které byly běžně obsaženy v dobových lécích, které užíval. Teorii historiků, že revolucionář podlehl tuberkulóze, nicméně ani poslední lékařské výzkumy zcela nevyvrátily. Chávez ale komentoval závěry expertizy slovy: »Myslím, že ho zavraždili.«

 

Bolívarův syn

 

Prezident Venezuely v televizním prohlášení řekl, že »jako venezuelský občan a Bolívarův syn« je s výsledky expertizy spokojen. Považuje se za Bolívarova ideového dědice. Název země proto změnil na Bolívarskou republiku Venezuelu a svou politiku označuje za bolívarskou revoluci a za druhou nezávislost. Podle agentur průzkum prý nařídil Chávez, aby rozptýlil pochyby, které míval, když zamlada jako kadet držel u rakve stráž.