Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velice zdařilá beseda o Kubě

26. 1. 2013

Velice zdařilá beseda o Kubě

Ve čtvrtek dne 24. 1. 2013 se konala na zámečku Statise Prusalise v Ostravě – Porubě velice zajímavá beseda o Kubě – zemi našich přátel, kterou přednášel Dr. Havlíček z nakladatelství Orego. V této souvislosti je třeba říci, že Dr. Havlíček vydává rovněž velice zajímavý čtvrtletník  Venceremos, který znají především Ti, jež se zajímají o dění na Kubě či v Jižní Americe.

Pádem socialistické soustavy neskončilo přátelství mezi našimi národy, stejně tak i solidarita s Kubou a jejím lidem. Kubánský národ, si velice váží výdobytků revoluce a cení si nezávislosti, i když nedaleko jejich hranic, se nachází stát, který by chtěl mít za každou cenu Kubu a její národ ve svém područí. Obyčejní lidé naší země udržují s Kubou a s kubánským národem přátelské vztahy, i když vláda naší země svou zahraniční politikou slouží Spojeným státům a v OSN dokonce jako jedná z mála zemí, vetuje spolu se Spojenými státy ujednání OSN, což v konečné podobě znamená prodlužování restrikcí vůči Kubánské republice.

Je to o to smutnější, že ostatní země EU, se postavili v poslední době na stranu Kuby v hlasováních v OSN. Je třeba také připomenout kauzu pěti kubánských hrdinů nespravedlivě odsouzených ve Spojených státech, kde nešlo o žádné teroristické činy, či špionáž proti Spojeným státům, ale o infiltraci a rozkrytí protikubánských teroristických skupin, které se nacházejí na území Spojených států. Tyto teroristické skupiny, jsou financované, cvičené a vyzbrojované CIA a skrytě i vládou Spojených států. Za léta od kubánské revoluce, to byly tisíce různých teroristických akci na území Kuby, či proti Kubánské republice. Tady je třeba připomenout i hrůzostrašný teroristický čin, kdy bylo za letu nad Barbadosem výbuchem bomby zničeno letadlo společnosti Cubana de Aviación se 73 cestujícími pasažéry a členy posádky.

Naše vláda podporuje takovéto aktivity i akce a podporuje i kubánský disent, v OSN hlasuje proti ní spolu se Spojenými státy, nikdy jsem neslyšel slůvko na její obranu. Kubánský disent, je  naší vládou všemožně podporován, což známe i z minulosti, kryté je  to všemožné různými organizacemi, prostřednictvím nichž jej technický a finančně podporuje, viz nechvalně známá  organizace „ Člověk v tísní  “, kauza Pilip a Bubeník, či mnoho dalších. Jenže je tady také dost těch, kteří s takovýmito praktikami a činnostmi nesouhlasí a staví se na obranu Kuby a jejího lidu. Asi naší vládě nevadí, že takováto činnost a podpora, je vměšováním se do vnitřních záležitostí suverénního státu. Myslím si, že toto se nelíbilo v minulosti ani nám, kdy byl náš disent takto podporován ze zahraničí, nelíbilo by se nám toto ani dnes, kdyby se něco takového dělo. Tady je třeba na rovinu říci, že toto vměšování se do záležitostí Kuby a podpora těchto lidí, kteří chtějí za každou cenu totéž, co u nás pravice po válce, či po roce 1989, má jediný cíl, rozvrat kubánské společnosti, znovu navrácení bohatství a návrat Kuby pod patronát Spojených států.

Žel, tady nejde o nic jiného, chtěli by znevolnit kubánský národ a zacházet s ním stylem, jak se to děje v naší zemi. Pohádek o demokracii a jejich hodnotách jsme se i my neposlouchali dost a sami víme, jaká zklamání prožíváme.

Beseda nám přiblížila mnohé provincie a život tamních obyvatel, hovořilo se o průmyslu, zdravotnictví, školství, zemědělství, ale i o cestovním či turistickém ruchu. Byl nám přiblížen život občanské společnosti, její úspěchy i problémy. Bylo také hovořeno o pomoci, kterou Kuba poskytuje jiným zemím v boji s analfabetizaci, vzdělaností, ale i ve zdravotnictví. Ač samotná Kuba má mnohé problémy, vždy se snaží pomoci okolním zemím, při likvidacích přírodních katastrof. Informace byly  přímo od pramene, neboť jedna z účastnic besedy, se zrovna den před touto besedou, vrátila z Kuby.

Navázali jsme kontakt mezi karvinskou a ostravskou pobočkou společnosti SČKP a do budoucna se budeme i více scházet, spolupracovat a vyměňovat si zkušenost

                                      Januš Adamus, předseda pobočky SČKP Karviná