Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na Guantánamu byl jen číslem

1. 6. 2009

Na Guantánamu byl jen číslem

PAŘÍŽ - Nevinný Alžířan Lakhdar Boumediene, který byl po sedmiletém žalářování na americkém Guantánamu nedávno přijat Francií, byl pro Američany jen pořadovým číslem.

Dvaačtyřicetiletý muž to uvedl v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde. Ve vězení na vojenské základně USA byl také často trýzněn.

Pořadové číslo 10005. To tam bylo mé jméno. Tak mě nazývali. Nikdy Lakhdar nebo Boumediene, vypráví bývalý vězeň, který přiletěl 15. května do Francie za svou ženou a dvěma dcerami. Samozřejmě jsem je nepoznal, říká Boumediene ohledně svých dětí. Patřil mezi první cizí vězně na americké vojenské základně Guantánamo, na kterou je v lednu 2002 zavřel tehdejší prezident USA, válečník George Bush, jako podezřelé z terorismu. A držel a mučil je tam v rozporu s mezinárodním právem. Lakhdar Boumediene byl zatčen na podzim 2001 s pěti dalšími Alžířany v Bosně. Američané mu podsunuli podezření, že podněcoval k atentátu proti americké ambasádě v Sarajevu. Nakonec ho americká justice musela očistit, definitivně byl nevinný. Ale to se stalo až v listopadu 2008. Jeho utrpení tím však neskončilo. Věznili ho dál. Ven z pekla se dostal až minulý měsíc.

Přes dva roky držel na vyjádření své neviny hladovku. Věznitelé ho ale krmili s použitím síly. V pět ráno byl budíček na ranní modlitbu. Pak návrat do cely. V šest přicházely stráže a člověk byl posazen na židli, nohy a ruce jsou spoutané. Člověk byl násilím krmen intubací nosní dutinou, vypráví Boumediene. Zadržený, který nesměl vůbec s nikým mluvit, hladovku přerušil dvakrát. Poprvé podle ČTK v den vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách v listopadu 2008 a v ten den, kdy ho američtí soudci očistili. To ale ještě netušil, že Guantánamo stejně hned tak neopustí.

Jedna z jeho nejhorších vzpomínek pochází z února 2003, kdy byl vyslýchán šestnáct dní a šestnáct nocí. Začalo to o půlnoci, trvalo to do pěti hodin ráno. Na několik hodin to přestalo a pak začalo znovu. Po třetí či páté noci jsem byl vyšetřen 'lékařem', který věznitelům řekl, že je vše v pořádku a že mohou pokračovat, vzpomíná muž. V mučírně Guantánamo je stále zadržováno kolem dvou set osob.

1. června 2009, (ava)