Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turisté z USA na Kubu nesmí

19. 1. 2011

Turisté z USA na Kubu nesmí

WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama v pátek s podmínkami pozměnil omezení cestování na Kubu, vydávání víz a zasílání peněz kubánským rodinám z USA.

V prohlášení své kroky zdůvodnil tím, že mu »jde o zlepšení kontaktů mezi Kubánci a Američany, o podporu kubánské občanské společnosti a usnadnění toku informací«. V platnosti ale zůstává hospodářské embargo, jemuž Kuba statečně čelí už od roku 1962. Na základě nových opatření budou moci na Kubu snadněji cestovat Američané, kteří tam budou směřovat na náboženské, studijní, kulturní nebo sportovní akce. Turistické cesty Američanům ovšem nadále zůstávají zakázány, ani Obama to nehodlá měnit, zatímco zbytek světa s chutí na dovolenou na Kubu směřuje.

Jakýkoli Američan bude moci jednou za čtvrtletí poslat maximálně 500 dolarů ve prospěch malých soukromých podniků. Příjemci těchto peněz ale nesmí být vysocí úředníci ani členové Komunistické strany Kuby - tato podmínka jasně dokládá podstatu americké tzv. pomoci. Dosud mohli na Kubu posílat peníze pouze Američané kubánského původu nebo kubánští imigranti, předevšém rodinám. Další opatření se týká leteckých spojů. Jakékoli americké letiště teď může požádat o povolení provozovat pravidelné linky na Kubu. Do této doby spojení s Kubou zajišťovala pouze letiště z Miami, New Yorku a Los Angeles.

Tiskové oddělení Bílého domu oznámilo, že Obama rozhodl o změnách sám a nepotřebuje pro ně souhlas Kongresu. V platnost vejdou do čtrnácti dní. Republikáni Obamův krok neschvalují.