Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stále víc přátel Kuby

24. 3. 2009

Stále víc přátel Kuby

Vláda Kostariky v minulém týdnu oznámila své rozhodnutí obnovit diplomatické styky s Kubou.

Ty byly přerušeny jednostranně 9. září 1961 tehdejší vládou Kostariky.

Vláda Kuby v souladu se svým zaměřením na podporu integrace a jednoty bratrských národů Latinské Ameriky a Karibské oblasti přijala obnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi na základě respektování mezinárodního práva a zásad Charty OSN, mezi nimi na zásadě svrchované rovnosti států, mírového řešení sporů, respektování územní celistvosti a sebeurčení, jakož i nezasahování do vnitřních záležitostí států.

Dne 18. března 2009 oznámil také Maurício Funes, zvolený prezident Salvadoru, že obnoví diplomatické styky s Kubou. Řekl jsem ve svém projevu kandidáta na funkci prezidenta, že budou obnoveny diplomatické styky s Kubou, a to také udělám. Vysvětlil zároveň, že to provede oficiálně po převzetí funkce prezidenta, protože to mohu udělat pouze jako oficiálně instalovaný prezident , uvádí Granma International.

Po obnovení diplomatických styků mezi Salvadorem, Kostarikou a Kubou budou mít už všechny národy Střední Ameriky, kdysi podřízené zájmům a diktátu Spojených států, diplomatické kontakty s Ostrovem svobody. Už fungují s Nikaraguou, Panamou, Guatemalou, Hondurasem a Belize.

24. března 2009, (ho