Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravda o Kubě očima znalce.

27. 7. 2008

Pravda o Kubě očima  znalce.

Závidím autorům přílohy (Lidových novin) jejich černobílý svět. Já znám Kubánce. Žil jsem mezi nimi, pracoval s nimi i letos jsem pobýval v různých částech Kuby spolu s dalšími dvaceti Čechoslováky. Je to země s překrásnou přírodou, nádhernými plážemi, vybudovaným turistickým zázemím, dobrosrdečným lidem. Je to země, kde klady převažují nad zápory! Letos se o tom přesvědčilo dva miliony turistů ze Španělska, Kanady, Mexika, Německa, Francie, Česka..., ba i z USA (překročení zákazu - příjezd z jiné země).

Všichni s Kubou obchodují a jinak spolupracují. Slovensko má např. s Kubou bezvízový styk. Pouze my Češi a Spojené státy bychom rádi udusili Kubu. Kdo nám dal k tomu právo!? Odpovíte možná, že lidská práva. Celý svět poznal, jak je Spojené státy vyvážejí na křídlech svých bombardérů. Kubánci vědí o USA ještě daleko více. Například to, jaká lidská práva zavedly na Kubě v letech 1900-1958 za svého vládnutí přes nastrčené prezidentské loutky. Převážná část mužů Kuby mohla čistit boty a dělat sluhy a ženy dělat prostitutky. Černoši mohli chodit pouze na vymezené pláže a vymezené ulice. Téměř polovina národa nesměla znát číst a psát a mohla žít v barabiznách, tzv. bohios.

Kubánci na to nezapomněli a nezapomenou. Proto ani "komunistický" režim na Kubě nepřežívá, ale žije. To je pouze vaše zbožné přání, stejně jako pojmenovat Castra diktátorem.

Josef Štofan, Brno

 

Brouzdajíce  po internetu jsem našel tuto odezvu na protikubánský článek, který byl v roce 2003  uveřejněn  v Lidových novinách, stojí  za to si toto přečíst, neboť  vím, že  na  Kubu  jsou každým rokem organizované  zájezdy a tito lidé, jako autor této odezvy, znají Kubu a tamní  poměry opravdu  velice dobře a také  je u  nás   prezentují v besedách o Kubánské republice.

 Januš Adamus