Jdi na obsah Jdi na menu
 


Požadujeme zrušení rozsudků nad Miami5

19. 7. 2010

»Požadujeme zrušení rozsudků nad Miami5«

 

Patricia Groggová hovoří s aktivistkou z USA Glorií La Riva

 

 

AVANA - »Ve Spojených státech je mnoho lidí, kteří věří ve spravedlnost a aktivně podporují Pětici, dennodenně bojují za jejich svobodu,« říká aktivistka Gloria La Riva, šéfka Národního výboru pro osvobození Kubánské pětice v odpovědi na otázky kolem její naprosté oddanosti případu.

 

Pětice kubánských zpravodajských důstojníků, Gerardo Hernández, Ramón Labaňino, Antonio Guerrero, Fernando González a René González, byla uvězněna v roce 1998 a obviněna ze špionáže a další nelegální činnosti v USA a v roce 2001 odsouzena k dlouhým trestům, které si v současnosti odpykává v nejpřísněji střežených věznicích v USA.

 

»Tito muži dělali něco, co si skutečně zaslouží podporu: obětovali svůj osobní život obraně svého lidu a všem možným obětem terorismu. Ve vězení se nikdy ocitnout neměli,« řekla socialistická aktivistka v rozhovoru pro The Inter Press Service 24. června t. r.

 

Pětice mužů říká, že monitorovali …činnost kubánsko-amerických exilových skupin, které byly spojovány s předešlými akty násilí na Kubě, a popírá špionáž v USA nebo shromažďování a předávání uznávaných vojenských tajemství. Také popírají, že by se podíleli na sestřelení dvou letadel, což přineslo smrt čtyřem mužům.

 

Dne 24. února 1996 sestřelily kubánské letecké síly dvě ze tří letadel letících z Kuby do mezinárodního vzdušného prostoru. Incident vyústil ve smrt dvou pilotů a dvou pasažérů patřících k organizaci Bratři k záchraně se sídlem v Miami, pravicové proticastrovské skupině pracující na zachraňování těch, kteří se plavili na člunech kolem ostrova a dopravovali na Kubu tzv. prodemokratické pamflety. Jeden z Pětice, Gerardo Hernández, byl v souvislosti s těmito úmrtími odsouzen ze spiknutí ke spáchání vraždy.

 

V roce 2005 pracovní skupina pro svévolná zadržování OSN deklarovala, že odepírání svobody pěti mužům bylo svévolné a žádala vládu USA, aby podnikla kroky k nápravě situace. Marně…

 

Takže jste si jistá nevinou oněch pěti mužů?

 

Ano, nikdy neplánovali ublížení naší zemi, ale monitorovali síť teroristických skupin, které napadaly Kubu po vítězství revoluce v roce 1959. Protože Pětice je ve věznicích v USA, lidé žijící v této zemi jsou povinni vyvinout veškeré úsilí, aby dosáhli jejich propuštění.

 

Jsou opuštěny některé právní cesty? Jak vidíte situaci Gerarda Hernándeze, který dostal dvojí doživotí za spiknutí ke spáchání vraždy?

 

Bohužel zákon proti terorismu a o účinném trestu smrti podepsaný Clintonem v roce 1996 pro lidi v celách smrti v USA trvale omezil právo na odvolání. Zákon omezuje počet peticí k zákazu zatčení bez soudního příkazu, které mohou sepsat spoluvězni v cele smrti, na pouhou jednu, po konečném odvolání, a dává jim na to pouhý jeden rok.

 

Takže protože poslední krok pro Gerarda byl, když Nejvyšší soud 15. června 2009 zamítl vyslechnout odvolání ve jménu Pětice, měl čas jen do 14. června tohoto roku na sepsání petice na obžalobu zatčení bez soudního příkazu. Gerardo je ve velice těžké situaci.

 

V jaké situaci jsou zbývající čtyři?

 

Rozsudky Fernanda, Ramóna a Antonia byly v říjnu a v prosinci 2009 sníženy. Data jejich propuštění jsou: René 7. října 2011; Fernando 27. února 2014; Antonio 18. září 2017; a Ramón 30. října 2024. Ale tato data nesmíme přijmout coby nezměnitelná; musíme všichni bojovat tvrději a tvrději, abychom je dostali ven dřív.

 

Jaké jsou poslední akce výboru ve jménu Pětice?

 

Jednou z nejdůležitějších věcí, do kterých jsme právě zapojeni, je vyšetřování novinářů, kteří dostávali od federální vlády zaplaceno, když psali o případu Pětice velmi nepřátelsky a škodlivě. Pracuje na tom plno lidí, je to kolektivní snaha národního výboru a příznivců doma i v cizině.

 

Ačkoli platby reportérům byly objeveny v roce 2006 na žádost podle FOIA (Zákona o svobodě informací; Freedom of Information Act), zahrnují jen informace z období let 2001-06. My jsme svojí činností objevili tajné platby, které se týkaly Pětice. Tato informace teď tvoří součást posledního Gerardova odvolání, petice na obžalobu zatčení bez soudního příkazu.

 

Vidíte tajné platby jako nezákonné? A pokud ano, proč?

 

Když byly vytvořeny stanice vládní propagandy k ovlivňování lidí v jiných zemích jejich vysíláním, byly též těmto stanicím a jejich programům stanoveny restrikce. Například federální Smith-Mundtův zákon z roku 1948 zakazuje šíření »informací« uvnitř Spojených států - v podstatě přístup, který je propagandou. Máme za to, že tyto stanice by neměly existovat, že zasahují a porušují suverenitu jiných národů včetně Kuby.

 

Ale pokud Rádio a TV Martí, hlásné trouby kontrarevoluce, mají zakázáno vysílat z území USA, potom není nic zákonného v tajných platbách novinářů v Miami za jejich práci v těchto sdělovacích prostředcích, když skrývají věznění a proces Pětice před diváky a posluchači v Miami, kde právní procesy probíhaly v nepřátelském, pomstychtivém prostředí... Z toho důvodu se dožadujeme, aby byly rozsudky předané Pětici neodkladně zrušeny. V tomto úsilí je tlak na vládu ve Washingtonu klíčový.

 

Existují precedenty, ve kterých byly prováděny tajné platby k ovlivnění poroty v průběhu procesu?

 

O žádném nevím. Miami je tak neobvyklé město coby středisko operací ultrapravice, že teroristé mohli operovat otevřeně... K procesu proti někomu, kdo brání Kubu, je to to nejhorší místo na světě. Uspořádáním procesu tam vláda zaručila, že obžalovaní budou odsouzeni z jakéhokoli obvinění proti nim.

 

Kromě toho v USA po vynesení rozsudku, bez ohledu na to, jak je nespravedlivý, je neobyčejně těžké jej zvrátit. Soudy tíhnou k tomu, že nezpochybňují politiku nebo rozhodnutí soudce...

 

Přeložil Vladimír SEDLÁČEK