Jdi na obsah Jdi na menu
 


Političtí věžní, které neumlčí

 Političtí vězni, které neumlčí 

Mumia Abu-Jamal, Cuban Five, Lynne Stewart: Political prisoners who will not be silenced

By gordon

Created 09/22/2010 - 11:22

Mumia Abu-Jamal, Kubánská pětice (Miami 5), Lynne Stewartová

 

Novinář Mumia Abu-Jamal bojuje o svůj život z cely smrti. Odvolací soud USA zvýšil rozsudek obhájkyně Lynne Stewartové čtyřnásobně - na 10 let. Kubánská pětice snáší už dvanáctileté věznění za to, že se snažili zabránit terorizmu proti své zemi.

 

Proč je vláda USA tak zoufale chce popravit, umlčet, izolovat?   

 

Všichni tihle bojovníci za svobodu jsou vystaveni životu ve vězení za ten zločin, že se postavili impériu. Jejich boj proti potlačování jiného názoru, narušování občanských svobod a úplatnému takzvaně spravedlivému systému je inspirací radikálům kdekoli

na světě. Nelze se divit, že je vláda chce umlčet!  

 

Život v cele smrti.

 

Mumia Abu-Jamal se už 28 let z cely smrti charakterizuje coby novinář a revolucionář. V prosinci 1981 byl falešně obviněn z vraždy policejního důstojníka Daniela Faulknera. Policajti tvrdili, že zbraň, která zabíjela, byla osmatřicítka (ráže 9,65 mm), registrovaná na Abu-Jamala, a že on se přiznal, že Faulknera zabil. Zbraň byla ve skutečnosti ráže .44 (11.17 mm); fakt, jenž porota popřela. K jeho údajnému přiznání doktorovi, když byl ošetřován pro střelná poranění z téže přestřelky, nikdy nedošlo, ani nebylo zmiňováno v policejní zprávě.        

 

Abu-Jamal byl vydán pro to, kým byl- zakládajícím členem filadelfské strany Černí panteři a otevřeným rozhlasovým kritikem skandálně úplatného a brutálního oddělení filadelfské policie. V roce 2001 mu byl povolen nový proces k rozsudku smrti. Ale Nejvyšší soud nařídil, že rozhodnutí musí být  znovu „přezkoumáno“. Takže Abu-Jamal teď znovu bojuje za získání nového procesu o svém trestu smrti. Jeho případ získal celosvětovou podporu, neboť jeho revolucionářská žurnalistika a projevy obnovují mírová hnutí po celé Zemi.    

 

V terči občanských svobod.

 

 Lynne Stewartová, a newyorská právnička s dlouhým zápisem politické aktivity, byla zaměřena vládou proto, že dělala svoji práci. Stewartová byla soudem ustanovená obhájkyně v případu osmdesátiletého Sheika Omara Abdela Rahmana, obviněného z příprav útoku na několik newyorských stavebních památek počátkem 90. let. Bezprostředně po 11. září o téměř desítku let později Bushův Bílý dům Stewartovou obvinil z „předávání materiálů na podporu teroristů“. V roce 2005 byla odsouzena za předávání informací od svého uvězněného klienta egyptské skupině, kterou USA definovaly jako „teroristickou“. Její počáteční trest byl 28 měsíců. Ale po přezkoumání odvolacím soudem byl zvýšen na 10 let - pro sedmdesátiletou aktivistku, která bojuje s rakovinou prsu, v podstatě rest smrti.     

  

  Případ proti Stewartové byl záměrně vedený tak, aby nahnal strach dalším pokrokovým právníkům, vyděsil disidenty a usnadnil cestu k udržení platnosti Vlasteneckého zákona (Patriot Act) - honu na čarodějnice. Její odmítnutí zůstat potichu plán vlády zmařilo. Její případ se stal shromaždištěm domácích i zahraničních radikálů.    

Falešná válka s terorizmem.

 

 V létech útoků proticastrovských exilových skupin, sídlících na jihu Floridy a podporovaných CIA, bylo zabito přes 3 400 kubánských občanů. Kubánská pětice — Fernando González, Rene González, Antonio Guerrero, Gerardo Hernández, a Ramón Labaniño — infiltrovala pravicové  organizace Kubánoameričanů počátkem 90. let, aby tyto kontrarevoluční útoky zastavila.  

    

Pětice, z níž dva jsou občany USA, předala informace o násilnických plánech FBI. Ta reagovala tak, že je uvěznila! Byli drženi v samotkách v oddělených a od sebe vzdálených věznicích, což účinnou obhajobu v soudní síni znemožňovalo. Přestáli masivní monstrproces  v Miami a byli odsouzeni za obvinění ze špionáže a spiknutí. Jejich rozsudky jsou v rozsahu od patnácti let po dvojité doživotí.  

Co je odporné, Hernández byl dokonce obviněn z vraždy za to, že Kubu varoval před hrozícím leteckým útokem, protože když letouny vlétly do kubánského vzdušného prostoru, jeden z nich byl sestřelen a jeho pilot zabit! V r. 2005 Odvolací soud USA 11. okrsku rozsudky za špionáž zrušil. Ale odvolací vrátil případ zpět k nižšímu soudu k novému procesu. 

  

Případ Pětice odhaluje, co je „válka proti terorizmu“ zač - omluva potlačování politické opozice doma a revolučních hnutí za hranicemi.

 Pětice už je vězněna téměř 12 let a neustále vede mezinárodní kampaň za spravedlnost v USA.   

 

Skutečná válka s disentem.

 

Daleko od zmírnění neslýchaného zneužívání justičního systému Spojených států, nedávný postup Obamovy administrativy a federálních soudů obnovil rozsudky, které již byly zrušeny, drasticky zvýšil délku trestů a dokonce nařídil přehodnocení nového soudního rozhodnutí o trestu smrti pro Abu-Jamala.       

  

  Proč všechna tahle krutá rozhodnutí? Proto, že kapitalistická ekonomika USA čelí rozpadání a pravicové síly se sbírají, aby „Dee fidlající demokraté byli vystřídáni Dum fidlajícími republikány“ (slangový výraz pro téměř jedno a totéž; pozn.překl.). Bílý dům zoufale manipuluje soudními dvory a policajty, zatímco v tiskové a volební aréně si umisťuje ultrapravicové přívaly. Cokoli, co zdiskredituje antikapitalisty, levicovou diskusi a organizování!   

 

Vzhůru do boje!

 

 V téhle době je naléhavější než kdy jindy osvobodit Stewartovou, Abu-Jamala a Kubánskou pětici. Vloni v březnu na IV. světovém sjezdu proti trestu smrti ve švýcarské Ženevě se někteří stáhli. Předáci některých proti trestu smrti vystoupivších skupin tajně zaslali dopis, jenž se rovnal uzavření „obchodu s ďáblem“. Snažili se přemlouvat FOP (Fraternal Order of Police, celosvětová organizace policistů pod přísahou), aby podpořil některé zmírněné zákony proti trestu smrti výměnou za to, že oni obětují svoji podporu Mumiovi. Mezinárodní i američtí členové tuto zradu ostře odsoudili.   

 

Nezbytností je široce demokratická, radikální a zásadová jednotná fronta. Obchody s policajty asi nejsou tím nejvhodnějším k dosažení propuštění kohokoli.

 

Tito političtí vězni, i mnozí další, ze svého „domácího“ exilu vytrvale agitují a organizují, a žádají, aby ti, kteří jsou na druhé straně vězeňských mříží, zveřejňovali jejich případy a podporovali je jako nedílnou součást boje za svobodu všech hnutí za společenskou spravedlnost.

 

Abu-Jamal to upevnil, když napsal o podlostí prodchnutém novém rozsudku Stewartové: „Sedmdesátiletá babka, právnička, je poslána do vězení na deset let- za porušení vězeňského pravidla, které je protiústavní relikvií takzvané války s terorizmem. To je upadajícímu impériu podobné.“

 

K urychlení onoho úpadku a na pomoc těmto bojovníkům za svobodu vyzkoušejte tyhle webové stránky:   

 

lynnestewart.orgfreethefive.orgMumiaLegalDefense.org.

Lois Danks a Sukey Wolf pro www.socialism.com  (překlad Vladimír Sedláček)