Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nedopusťme zkreslování naší historie

1. 9. 2008

Nedopusťme zkreslování naší historie

Click to view image detailsPOMEZNÍ BOUDY - Fašismus překračuje hranice, antifašisté musí udělat totéž , toto poselství předala účastníkům 66. mezinárodního setkání bojovníků za sociální spravedlnost drážďanská hudební skupina Che Guevary, jejíž bojovné písně obohatily sobotní dopoledne pod Sněžkou.

Každoroční setkání i tentokrát navázalo na tradici proletářských srazů internacionalistů a antifašistů, kterou udržuje spolu s KSČM z německé strany jak strana Linke, tak obě německé komunistické strany i komunisté z Polska. Jako první oslovil početné mezinárodní shromáždění poslanec PS PČR Václav Exner (KSČM). Jedním z nejdůležitějších úkolů dnešních komunistů je obhajoba vlastní historie, řekl v úvodu vystoupení. O minulosti naší země nedostává dnešní generace pravdivé informace. Na prvním místě zkreslování historie i současných událostí stojí, bohužel, naše veřejnoprávní média, uvedl. Charakterizoval dále hlavní asociální kroky současné vlády na domácí i zahraniční půdě. Před podzimními volbami máme o čem přemýšlet. Je tato politika v našem zájmu? Je možné dosáhnout toho, aby se tato politika změnila a byla podle představ a potřeb většiny? O buržoazní demokracii si neděláme iluze, ale přesto určité změny ve složení našich zastupitelských orgánů je možné dosáhnout. Není potřeba cinkat klíči, stačí vhodit správný volební lístek do urny, vyzval přítomné Exner. Ocenil závěrem spolupráci a solidaritu levice, která se projevuje právě na těchto krkonošských setkáních.

Účastníky setkání oslovila jako čestný host chargé d'affaires Kuby Barbara Montalvo. Kuba umí ocenit hodnotu solidarity a chci přítomné ujistit, že Kuba je socialistická a pokračuje dál v budování socialismu. Tohoto závazku se nikdy nevzdáme, řekla. Využila této příležitosti a požadovala osvobození tzv. Miamské pětky, nespravedlivě vězněných kubánských vlastenců. Účastníci setkání pak odeslali velvyslanectví USA v Praze protest, požadující okamžité propuštění deset let nespravedlivě vězněné pětice národních hrdinů Kuby, jimž je odpírána, stejně jako jejich obhájcům, možnost nahlédnout do dokumentace jejich obvinění z terorismu. Země, která se prezentuje jako vzor demokracie, odmítá vězněným setkání s jejich blízkými, čímž porušuje obecná pravidla pro uvězněné, stojí mj. v protestu.

Buďme připraveni bojovat za mír a přátelství mezi národy, vyzval Gerd Hommel, předseda německého Revolučního svazu přátelství. Tradice setkání v Krakonoších, nesená myšlenkami dělnické solidarity a antifašisticko-demokratické akce, začala před 87 lety, připomněl a dodal, že se zde i letos sešla pestrá směsice zástupců stran a hnutí, která tu dnes demonstruje za akční jednotu proti válečnické politice současného imperialismu, proti oživování fašismu a proti odbourávání sociálních jistot a demokracie ve všech zemích.

Zástupce strany Linke Horst Brand ve svém projevu připomněl, že nás současnost staví před podobné problémy, s jakými bojovali naši předchůdci. Levicové síly bohužel nejsou jednotné a často jsou to maličkosti, které nám brání jednat společně. Proto apeluji na všechny levicové síly, aby se dohodly na podstatných bodech společného postupu, vyzval Brand. Těmi jsou společné akce pro uchování míru, pro zajištění sociální spravedlnosti a boj proti neofašismu. Georg Kunter z Německé komunistické strany označil podobná setkání za možnost načerpat novou inspiraci v boji proti současnému neoliberalismu a neofašismu.

O dojmy ze setkání se podělil před odpolední besedou, věnovanou představení kandidátů podzimních voleb, jíž setkání vrcholilo, Vlastimil Dlab, lídr krajské kandidátky KSČM. Tradice těchto setkání je velice pěkná a zavazující, proto bychom zde asi měli mnohem konkrétněji hovořit o současné situaci a o tom, co uděláme, abychom dosáhli potřebných změn ve prospěch lidí.