Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolokvium za osvobození Pětice

Kolokvium za osvobození Pětice


 

HOLGUIN (od našeho zvláštního zpravodaje) - Ve dnech 18.-21. listopadu se konalo ve východokubánském městě Holguin šesté kolokvium za osvobození Miami5 a proti terorismu.

 

Kolokvium pořádal Kubánský institut přátelství mezi národy. Zúčastnilo se ho více než 300 delegátů z 50 zemí světa.

 

Jednání ve čtvrtek zahájil předseda kubánského Národního shromáždění lidové moci Ricardo Alarcón. V pracovním předsednictvu zasedli příbuzní pěti kubánských národních hrdinů, mezi nimi Mirtha Rodriguezová a Irma Sehwerertová, matky Antonia Guerrera a Reneho Gonzalese, a také Elizabeth Palmeirová, manželka Ramona Labanina.

 

V dopolední části jednání byli delegáti seznámeni s aktuální situací týkající se pěti kubánských hrdinů. Dále vystoupila řada představitelů delegací zastupujících především výbory za osvobození Pětice a společnosti solidarity s Kubou.

 

V pátek dopoledne se delegáti několik kilometrů od Holguinu aktivně zúčastnili zasazení několika set stromů na počest Pětice. Odpoledne probíhala další jednání s cílem ujasnit si strategii a přístupy v jednotlivých zemích světa, jejichž cílem by měla být co nejširší snaha o osvobození Pětice a zároveň prolomení mediální blokády Kuby.

 

V sobotu se delegáti zúčastnili pochodu solidarity a mítinku v monumentu Che Guevary. Ačkoli bylo deštivé počasí, přišly tisíce mladých Kubánců!

 

Souběžně s kolokviem se od 16. do 26. listopadu na Kubě koná také mezinárodní brigáda proti mediálnímu terorismu, které se účastní přes 70 delegátů z více než 15 zemí světa. Dále mají na programu jednání a přednášky v mezinárodním campu Juana Antonia Melly u Havany a návštěvy kubánských institucí.

 

23. 11. 2010Ludvík ŠULDA