Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fidel Castro symbol boje za spravedlivější svět

6. 1. 2007
Kubánský revolucionář.
 
Fidel Castro, kubánský revolucionář, současný prezident Kubánské republiky se narodil  13. 8. 1926 a v minulém roce oslavil své osmdesáté narozeniny. Vyrůstal v početné rodině velkostatkáře v provincii Oriente. a své základní studia absolvoval v církevní škole. V roce 1945 zahájil studia  na právnické fakultě Havanské univerzity a ihned od začátku se zapojil do revolučního  studentského hnutí.  Jeho revoluční myšlenky s vizemi spravedlivého společenského řádu jej oslovovaly již od   jeho mladých let. Vyrůstal v  bojovníka jehož enormně upoutal marxismus - leninismus a jeho idee vzhledem na nespravedlností tehdejšího světa,  útlak a těžké životní podmínky kubánského lidu.

      Země, tehdy s necelými 6 miliony obyvatel, byla zmítaná krizemi. Více jak půl milionů lidí  bylo bez práce a živořili. Rostlo sociální nápětí a nespokojenost. Spojené státy řešili vzniklé sizuace osvědčeným způsobem - vojenským pučem a dosazením poslušného vykonavatelé zájmů Spojených států v této oblasti. Pučem byl dosazen Fulgenio Batista, který okamžitě nastoupil cestu teroru s neslýchanou krutostí, na jejimž konci byly tisíce umučených a zavražděných, což mělo za následek nebývalý vzrůst odporu proti  tomuto režimu.

      Fidel Castro v červenci 1953 zaútočil  se svými spolubojovníky  na vojenskou pevnost Moncada v Santiago de Cuba. Útok se nezdařil a ti, kdož přežili, byli postavení před soud. Tehdy Castro přednesl obhajovací řeč, která vešla do dějin pod názvem " Historia me absolverá " / Dějiny mi dají za pravdu /. Přihlásil se v ní k  odkazu národního hrdiny José Martiho, vyzval k bojiza tzv. druhou nezávislost / po osvobození od španělského poddanství se osvobodit od  nadvlády USA / a formuloval program o 6 bodech: agrární reforma, industrializace, životní úroveň lidu, rozvoj školství, zlepšení zdravotní péče a řešení nezaměstnanosti.

     Tyto požadavky se staly  nosným programem  hnutí odporu, které se začalo šířit po celé zemi k propuštění vězněných revolucionářů. Na nátlak byli propuštění a vyhnáni, odjíždějí do Mexika, kde se pod vedením Fidela Castra připravují ke svržení toliko nenáviděného Batistova krvavého režimu. Zde se k nim připojil  i Che Guevera. Koncem listopadu  1956 vyplouvají na lodi Granma ke Kubě. Po nesmlouvavém  boji s Batistovskými žoldáky ustupují do pohoří Sierra Maestra. Odtud organizují boj proti loutkovému režimu, který v konečné fází končí útěkem diktátora ze země - 31. prosince 1958 - žel s celým zlatým pokladem republiky, který je dodnes uložen v sejfech amerických bank a vstupem revolučních oddílů do  Havany. Kubánský lid, který na podporu revoluce vstoupil do generální stávky, převzal  veškerou moc v zemí
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář