Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fidel Castro navštívil Národní Aquacentrum

17. 7. 2010

Fidel con las jóvenes entrenadoras de los
 delfines.

Fidel Castro navštívil národní Aquacentrum


Dne 15. července půl hodiny před polednem přijel Fidel Castro zcela nečekaně k hlavnímu vchodu do Národního Aquacentra, měl na sobě bílou košili, kalhoty, na nohách tenisky a ihned se zapojil do diskuse s pracovníky jenž se v tomto okamžiku  nacházeli u vchodu.

Při uvítání bez protokolů, ředitel tohoto zařízení Guillermo Garcia, představil tým svých spolupracovníků, v němž je většina žen a podotkl, že práce s ženami je velice dobrá, na což Fidel Castro odpověděl, že i mnohem bezpečnější.

Po prohlídce ucelené výstavy ze dne znovuotevření tohoto aquacentra, které se konalo v roce 2002 a vzpomínkách na toto období, se Fidel Castro sešel s mnohými pracovníky teto instituce včetně veterinární lékařky Dr. Celie Guevary - March. Poté byl Fidel Castro pozván na výcvik delfínů pod vodou, jedinečnou svého druhu na světě.Tři samice delfínů ve stáří asi 7 let, jsou hvězdy emocionální podívané, která přitahuje ještě dříve, než začne, když trenéři začínají svou komunikaci se zvířaty v horní části bazénu. Ředitel Aquarium vysvětloval Fideli Castrovi, že na rozdíl od předváděných cvičení na povrchu, jsou za své výkony odměňovány i pod vodou, což jim dělá veliké potěšení.

Při působivém vystoupení, které trvalo zhruba 20 minut a v němž vystupovali tři delfíni a s jejich cvičiteli (dvě dívky a jeden chlapec), byla vidět sehranost, provázanost a symbióza těchto více jak 150 kilových delfínů se svými cvičiteli. Samozřejmě bylo i  mnoho dotazů ze strany Fidela Castra, na vše se mu dostalo kvalifikovaných odpovědí. Kuba má ve Světové asociaci certifikovaných mořských savců jako jediné svého druhu na světě osm trenérů, kteří se střídají v ukázkách a vystoupeních.

 

Fidel se také zajímal o vztah mezi trenéry a jejich zvířaty a možné rizika útoku. Dostalo se mu odpovědi ve smyslu toho, že ten je velice vzácný a stane se jen v důsledku lidské chyby, protože delfíni jsou vysoce společenské bytosti. Delfíni, kteří zde žijí, žijí v průměru o 25 let déle když jsou v zajetí. Denně zde od časných ranních hodin až do pozdního večera přijíždí mnoho autobusů s různých zemí světa, včetně Američanů, kteří kvitují, že takovéto zařízení není nikde na světě k vidění.

Hovořilo se i o ekologické katastrofě v Mexickém zálivu a o zničujících důsledcích této havárie na ekosystémy. Touto nevídanou ekologickou katastrovou došlo k úhynu mnohých mořských živočichů, prozatímní odhad jde, že zahynulo asi 200 delfínu a 550 mrtvých želv a mnoho dalších stovek či tisíců menších či  větších živočichů..


"Existují dvě obrovské nebezpečí, nebezpečí války a nebezpečí pro životní prostředí," uvedl Fidel, ty se mohou stát navzdory mimořádné akumulaci vědomostí, která ze za posledních 60. let ztrojnásobily. Řekl, že připravuje reflexi, která se těmito otázkami zabývá.


Dojmy Fidela Castra z návštěvy jsou velice kladné a dodal, chcete-li někomu dát dárek, pozvěte jej do Národního Aquacentra. Je třeba dodat, že Fidel Castro byl velice vřele přivítán nejen zaměstnanci, ale i desítkami návštěvníků, kteří se nacházeli v jeho blízkostí a kteří s jásotem vítali vůdce revoluce.


V Národním Aquariu Kuby bylo založeno dne 23. ledna 1960, tedy před 50. léty, žije zde více než 3000 zvířat včetně 23 savců, osm delfínů a 15 lachtanů, kteří jsou hlavním lákadlem pro návštěvníky tohoto zařízení . Je třeba dodat, že denně je zde zhruba 3000 návštěvníků a asi 25. až 30 000 turistů z jiných zemi ročně.

 

Překlad z Granma Internacionál Januš Adamus