Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vězni ve Spojených státech pokračují v hladovce

26. 7. 2011

Vězni ve  Spojených  státech pokračují v hladovce

 

Jejich  požadavek - chce, aby  s námi  bylo  zacházeno  jako  s  lidskými bytostmi

 

Stovky vězňů vězněných v Kalifornii jsou pokračuji  v hladových protestech proti nelidským  praktikám  v amerických  věznicích. Protestuji proti tomu, že jsou držení v izolaci, jsou  mučení a  zneužívaní, jsou slovně  uražení a  je  s nimi  nelidský  zacházeno, žel americké  media  toto  tají, táto  zpráva  se  ukázala  jen  v několika  místních novinách a  alternativních  zdrojích. 

 

Od 1. července  je  43  vězňů drženo  v zabezpečených celách / SHU / ve velice  přísně  střežené  věznice blízko  oregonské státní hranice. Hladovka  se okamžitě rozšířila  do  dalších 12 vězení  v různých  lokalitách Spojených  států.

 

Do  4. července  se  do  hladovky  zapojilo  víc než 6,600 vězňů. Kalifornský departament / CDCR/ se  pokouší  celou  věc  bagatelizovat. Po prvních  protichůdných reakcích byly úřady  nucené připustit velký  rozsah  těchto  protestních akci.

 

15. července  Issac Ontiveros, mluvčí protestujících hladovkářů oznámil, že CDCR nakonec souhlasí s vyjednáváním s vůdci této  protestní stávky. Nicméně, jak  bylo  později oznámeno, žádná  další nabídka  k jednání nebyla  udělaná.

 

Dokonce  ani  média  nereagovaly  a to  se děje  v zemi, která se prohlašuje  za světového obhájce  lidských  práv, přitom  je  sama porušuje.

 

Toto  je  také  důvod toho, že více než 800 vězňů je ochotno čelit konečným důsledkům z hladovky až  do  konce. Jejich  heslem  je „ My  chceme, aby  s námi  bylo zacházeno jako  s lidskými  bytostmi, my nejsme  zvířata“. Vězni protestuji proti  kolektivním  trestům, nepochopitelnému prodlužování  samovazby a proti dlouhotrvajícím izolacím, které  u  mnohých  jsou v rozmezí  od  10. do 40. let nebo  i  více.  Požaduji  více  pobytu venku  za  slunečního  svitu a lepší  zdravotní péči

 

Molly Porzig, mluvčí protestujících  vězňů  také potvrdil, že vězni odsuzují mučení a nelidské prostředí ve kterém jsou držení. Zpráva vydaná právními experty v roce 2006 varovala. že prodlužování samovazby, jak je to zkušeno v amerických  věznicích,    za  důsledek  zhoršení  duševního  zdraví  vězňů.  Odhady signalizují, že je ve  Spojených  státech je přinejmenším 75,000 až 100,000 vězňů drženo na samotkách.  Vězní  trpí vážnými dýchacími onemocněními, srdeční problémy a odvodněním vyplývajícím z pobytu v  teplotách nad 43 stupňů celsia.

 

Za poslední několik dnů, mnoho příbuzných vězňů obstoupilo kalifornská vězení a  vyjádřilo podporu stávkujícím hladovkářům.  Podobné akce probíhají i  v jiných   městech Spojených  států,  například v  San Franciscu, Oaklandu, Seattle, Los Angeles, Clevelandu a Harlemu v New Yorku, stejně jako v kanadských městech Torontu, Ontariu a Montrealu.

Překlad  z Granma Internatonal  - Januš Adamus