Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odpověď redaktora Petra Zídka na otevřený dopis redakci Lidových novin

6. 11. 2010

Otevřený dopis Společnosti česko-kubánského přátelství redakci Lidových novin

Vážení,
jménem Společnosti česko-kubánského přátelství protestujeme proti článku vašeho redaktora Petra Zídka ze 27. 10. 2010 „Když se vám ozvou z Hradu“,v němž mj. uvádí: „Řád bílého lva první třídy s řetězem, což je vůbec nejvyšší forma řádu určená jen hlavám států, však získalo mnoho pozoru¬hodných výtečníků, například tito masoví vrazi: Stalin, Chruščov, Castro (1972)…“
Jakým právem autor takto neslýchaně hrubě napadá Fidela Castra spolu s dalšími uvedenými státníky? Z jakých zdrojů získal informaci o „masovém vrahovi“? Pokud neví, Fidel Castro vedl kubánské povstalce v revolučním boji kubánského lidu proti režimu diktátora F. Batisty, který bezohledně a krutě pronásledoval, mučil a vraždil své odpůrce. Fidel Castro byl v čele státu - Kubánské republiky - nejprve jako předseda vlády po vítězné kubánské revoluci a od roku 1976 do roku 2008 byl jejím presidentem. Byl a je celosvětově uznáván jako významný politik a státník. Kuba za jeho vedení navázala a udržuje diplomatické styky se 187 státy světa, má 148 stálých diplomatických misí ve 121 státě světa. Kuba je zakládajícím a významným členem Hnutí nezúčastněných a je v jeho předsednictví.
Socialistická Kuba za jeho vedení dosáhla významných úspěchů ve všech oblastech veřejného života, ve zdravotnictví, sociální péči, školství, kultuře, v přeměně a rozvoji národního hospodářství, jež však, žel, čelí téměř půl století trvající blokádě z USA. Přes tyto potíže Kuba pomáhá svými lékaři, zdravotníky a učiteli ostatním zemím rozvojového světa, především Latinské Ameriky, pomáhá při výchově jejich studentů.
Je vskutku neospravedlnitelné takto nenávistně hrubě urážet a pomlouvat. Je to v naprostém rozporu s novinářskou etikou a seriózností.
Žádáme jednoznačnou omluvu.
Výbor Společnosti česko-kubánského přátelství

Odpověď redaktora Petra Zídka na otevřený dopis redakci Lidových novin 

 

Reakce na otevřený dopis Společnosti česko-kubánského přátelství protestující proti některým pasážím článku „Když se vám ozvou z Hradu“ redaktora Lidových novin Petra Zídka ze dne 27. 10. 2010 na sebe nenechala dlouho čekat a pan redaktor Zídek věrný tónu nasazeném ve zmíněném článku naplno projevuje svou aroganci a poplatnost současnému režimu nenamáhajíc se opírat o relevantní fakta. Celý e-mail pana Zídka si můžete přečíst níže, domnívám se, že není potřeba žádného dalšího komentáře.

 

Od: Zidek Petr

 

Předmět: RE: Otevřený dopis redakci Lidových novin jako reakce na článek Petra Zídka "Když se vám ozvou z Hradu“

 

Datum: 4.11. 2010, 15:42 - dnes v 15:42

 

Když jsem cetl Vas groteskni dopis, domnival jsem se, ze se pise rok 1985. Na ty umucene, zalarovane a do exilu vyhnane jste zapomneli? Dobře, ze pripominate Batistu: jeho rezim nebyl ani z desetiny tak brutalni jako ten, který nastolil pan Castro.

Petr Zídek

 

Co k tomu  dodat, snad jen to, že odedávna zde byli novináři poplatní režimům není žádné novům, ono se říká : „ koho chleba jíš, toho píseň zpíváš “ , tady to platí dvojnásob. Já znám i takové, kteří nosili Gottwalda na ramenou a štvali lidí proti jinak smýšlejícím, horovali pro tresty smrtí, aby o pár desítek let pozdější převlekli kabát a šli s dobou.  Myslím si, že jednostranné vidění nikdy nic dobrého nepřineslo a nepřinese, od novináře bych čekal alespoň nějakou vyváženost, tady se ji nikdy nedočkáme. Nakonec, co tento člověk ví a zná o Kubě, asi nic, on ani onoho Batistu a jeho režim nezažil na vlastní  kůži, jen papouškuje a srovnává nesrovnatelné. Co tak „ Vážený “ se zasadit o propuštění Kubánců vězněných ve Spojených státech, kteří se v mnoha případech nedopustili takových činů, jako mnohý z kubánských  disidentů, to asi není Vaše parketa. Je tady ještě i otázka, co vlastně víte  o kubánském disentu?

 

 S pozdravem  Januš Adamus

 předseda pobočky Společnosti česko-kubánského přátelství Karviná