Jdi na obsah Jdi na menu
 


Falešná písnička Člověka v tísni

16. 3. 2008

Falešná písnička Člověka v tísni

Jeden svět 2008. Pod tímto názvem probíhá za pořadatelství podivné organizace Člověk v tísni v několika pražských kinech a institucích festival dokumentárních filmů o lidských právech.

Zaštiťují jej humanitární bombometčík Václav Havel, ministr kultury Václav Jehlička a primátor Pavel Bém. Divákům v předsálí Městské knihovny v Praze, kde se filmy v rámci festivalu též promítají, je nabízen jeho program. Titulní obálka programu zobrazuje zesměšňující karikatury politiků pěti zemí, označených za diktátory, kteří společně vyhrávají jako orchestrální kvinteto. Cejch zločinců je takto vypálen - i na dalších plakátech, vyvěšených po hlavním městě - běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, někdejšímu kubánskému prezidentu Fidelu Castrovi Ruzovi, představiteli Severní Koreje Kim Čong-ilovi. A k trojici zlovolný kolážista připojil zimbabwského prezidenta Roberta Gabriela Mugabeho a barmského generála Than Šweie. Divákovi spočine zrak i na imperativu na titulní obálce: Umlčme tu písničku!

V malém sále městské knihovny jsem se podíval na dva filmy. Neseriózně, v intencích tažení vůči socialistickému zřízení na Kubě, očerňují život na ostrově, který se musí zdát nezasvěcenému člověku peklem. Goebbels se musí radostí obracet v hrobě, jaké má učenlivé žáky v lživosti filmové propagandy, jež naprosto záměrně ignoruje důsledky zločinné blokády USA, mající rysy genocidy, a tudíž je původkyní některých svízelů, provázejících Kubánce. Ke zkreslování reality se propůjčuje snímek režisérky Tamary Miloševičové, nazvaný Budovatelé ruin , která pak v besedě s diváky po promítnutí filmu sdělila, že jí přece jen úřady tento protikubánský paskvil natočit povolily a neměla žádné problémy. Pak byl předveden snímek Dámy v bílém její jmenovkyně, režisérky Ivany Miloševičové. Poodhaluje roušku zákulisí života matek, manželek a sester disidentů na Kubě, kteří byli za porušení zákonů odsouzeni k výkonu trestu odnětí svobody, a nejsou to nevinní beránci.

Neměl jsem příležitost zeptat se režisérek, zda si troufnou natočit filmy i o porušování lidských práv žen například v Saúdské Arábii, kde s mlčenlivým souhlasem jak USA, tak i ČR, tyto ženy, vydávané v plen násilí, spoutává středověk. Kde vládne kruté právo šaríja a za lásku k jinému muži než před tváří Alláha, tu jsou ženy odsuzovány k děsivé smrti ukamenováním. Kdy režisérky také natočí film o ženách, jež musí cbodit zahaleny čádory na hlavách, o provinilcích, jejichž hlavy jsou stínány meči katů na popravčím špalku? Kdy natočí film o nuzácích, které střílejí jako králíky americké pohraniční hlídky, když se pokoušejí překonat řeku Rio Grande a v USA nalézt lepší živobytí? Kdy natočí film o porušování lidských práv dětí, nájemníků i nemocných pacientů v České republice, nucených platit protiústavně u lékaře? Kdy natočí film o vládě naší země, neschopné dodržet Ústavu našeho státu ani mezinárodní úmluvy, včetně závazků k OSN.

Divákům je v knihovně nabízen prospekt: Kuba - dvě tváře jedné země. Vybízí ty, kdož se rozhodnou strávit dovolenou na ostrově, čím by mohli pomoci zdejším obyvatelům. Ukažte jim, že se nemusí bát budoucí změny režimu a přechodu k demokratické společnosti. Nebo jim pomozte dostat se přímo ke svobodným informacím vlastní cestou, nabádá leták. Například podvratně doporučuje turistům vzít s sebou kazety CD a DVD i krátkovlnné rádio s bateriemi navíc do zásoby, aby Kubánci mohli poslouchat protivládní vysílání rozhlasových stanic z České republiky i okolních zemí. V letáčku je i návod, jak a komu předat tyto věci do vzdálených oblastí ostrova mimo mořské pláže a hotely. Pokud jste povahy odvážnější a nevadí Vám riskovat... můžete přivezené (i další věci) zanést přímo do nezávislých knihoven a jiných center, které fungují ilegálně, hecuje glejt organizátorů festivalu Jeden svět 2008. Popouzí k tomu za peníze nás, daňových poplatníků, kdy většině je toto verbování odporné. Pro takové finty ale na Kubě mají pramalé pochopení. Každý, kdo se pokusí o nějakou kulišárnu, může být z Kuby vyhoštěn! Falešní turisté Bubeník, Pilip či Schwarzenberg o tom mohou nejlépe vyprávět!

15. března 2008, Jan JELÍ