Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký pohled na lidská práva

6. 9. 2008

Lidská práva doma?

  Click to view image detailsZmírnily vězeňské skandály v Abú Ghrajbu a Guantánamu posměšky a útoky na lidská práva politiků (USA) proti vládám, které se nesklánějí před Washingtonem? Ani trošku, uvádí americký list Workers World. Mluvčí imperialismu pojednávají o těchto koncentračních táborech, jako kdyby to byly výjimky nebo jako kdyby vůbec neexistovaly. Po pravdě řečeno - tyto dva světové zločiny jsou pouhým rozšířením domácího policejního státu imperialismu USA.

Podívejme se na tato čísla. Spojené státy jsou jednička. Ne v počtu olympijských medailí, ale v počtu vězňů. S celkovým počtem 2,3 milionu vězňů jsou daleko před Čínou s jejími 1,6 milionu, ačkoli Čína má čtyřikrát tolik obyvatel. USA jsou i jedničkou v počtu vězňů na 100 000 obyvatel. Počet je 690, pro srovnání ve Francii 80, v Itálii 40 a v sousední Kanadě 120. Jako většina společenských vztahů v USA má tento fenomenální růst kořeny v rasismu a národnostním útlaku. Černoši jsou vězněni v poměru 1815 na 100 000 obyvatel, latinos 609. Věznění původního obyvatelstva tyto poměry dokonce převyšuje.

Ústřední je hluboce zakořeněný, institucionalizovaný rozsah rasové diskriminace. Ale to by nemělo zakrývat fakt, že mezi bílými je ve vězení 235 vězňů na 100 000 obyvatel. Což je stále trojnásobek oproti Francouzům a šestinásobek proti Italům. Většina těchto vězňů je samozřejmě chudá. Tato čísla ukazují, jak společensky zničující se stala vláda korporací USA a jak krutá musí být represe státu, aby si udržel kontrolu.

Těžká policejní a vězeňská represe je zvlášť zlou a rasistickou zbraní proti utlačovaným Afroameričanům, Latinoameričanům a původním národům. Po 11. září se s pomstychtivostí obrátila také proti Arabům a Jihoasiatům.

Političtí disidenti ve vězení

V tomto bodě se někteří stále snaží obhajovat americký rekord tvrzením: Těch 2,3 milionu vězňů jsou zločinci. Nemáme politické vězně.

Ale reverend Edward Pinkey, přední černošský bojovník za lidská práva v malém michiganském městečku, byl odsouzen k deseti letům vězení za něco, co napsal. Ano, něco napsal. Citoval v tom Bibli. Soudce nazval citát výhrůžkou . Jen těžko si lze představit zjevnější porušení práva na svobodu projevu.

Domorodému předákovi Leonardu Peltierovi, účastníkovi revolty ve Wounded Knee v roce 1973, který strávil ve vězení už více než 30 let poté, co byl falešně obviněn ze smrti dvou agentů FBI v rezervaci Pine Ridge, bylo zamítnuto povolení k návštěvě zdravotnického zařízení ke kontrole jeho život ohrožující cukrovky.

Profesor Sami Al-Arian, který už strávil ve vězení tři roky za shromažďování peněz pro palestinskou charitu, byl znovu dvakrát obviněn pro pohrdání soudní porotou. Stejně jako se brooklynská porota zaměřila na portorické nezávislé aktivisty, tato se snaží zmáčknout Al-Ariana a nutí jej, aby šel proti svým přátelům.

Dokonce i dobré zprávy ilustrují rasismus a represi. V Louisianě Albert Woodfox z Angolské trojice (černošští aktivisté a organizátoři hladovek a stávek v boji za lidská práva v USA, obvinění z vraždy, kterou nespáchali, odsouzení v r. 1972; dva z nich dosud ve vězení - pozn. překl.) rozsudek za falešné obvinění zvrátil. Bylo to poté, co tento Afroameričan strávil přes třicet let ve vězeňské samotce! Stále ještě může být znovu odsouzen. Ale jeho případ vyvolal širokou kampaň, která mu přinesla podporu a ve vězení jej navštívil demokratický člen Sněmovny reprezentantů John Conyers, aby s případem pohnul.

Obvinění proti Michaelu Tarifovi Warrenovi a Evelyn Warrenové byla nakonec stažena. Vloni je zmlátili a uvěznili policajti poté, co dvojice dosvědčila, že policajti týrali mladého muže v Brooklynu. V noci policejní stanici obklíčil dav, aby tyto populární afroamerické právníky vytáhl z vězení.

Protiválečný aktivista Ed Lewinson opustil federální vězení poté, co si odseděl 90 dní za protesty ve Škole Amerik , kde USA cvičí zabijáky, kteří by udrželi Latinskou Ameriku mimo ruce jejího lidu. Slepý 78letý Lewinson byl po většinu oněch 90 dnů držen na samotce. Navíc je tu stále případ Miami5 a mnoha dalších politických vězňů v USA. Mezitím politici USA stále vydávají zbožná prohlášení vůdcům Zimbabwe a Kuby ohledně lidských práv a republikánští členové Sněmovny reprezentantů Chris Smith a Frank Wolf navštívili před olympiádou Čínu, kde požadovali propuštění vězněných disidentů před zahájením OH. Oba dva si potřebují rozbít nos v porušování lidských práv právním systémem USA.

6. září 2008, Vladimír SEDLÁČEK