Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mexiko: Zrušte blokádu

26. 2. 2009

Mexiko: Zrušte blokádu

Mexický senát schválil jednomyslně 20. února dokument, který požaduje úplně a okamžitě ukončit blokádu vůči bratrské Republice Kuba.

Senátorky María de Lourdes Rojo, Yeickol Polevnsky, Rosario Ybarra a Adriana González, které byly pověřeny redakcí návrhu, odsouhlaseného senátem, uvedly, že blokáda uvalená Spojenými státy na Kubu, je nejdelší a nejkrutější v dějinách lidstva.

Senátorky dále řekly, že cílem tohoto opatření, kvalifikovaného jako ubohé a politováníhodné, bylo od samého začátku zničit kubánskou revoluci, ale že po půlstoletí tato politika totálně ztroskotala.

Senátorky oznámily, že hlavní důvod naléhavé a evidentně oprávněné rezoluce je v souladu s návrhem amerického prezidenta uzavřít natrvalo koncentrační tábor na Guantánamu. Členové mexického senátu přijali s velkým potěšením zprávu o rozhodnutí Obamy uzavřít natrvalo toto vězení, umístěné na nezákonné americké základně Guantánamo na kubánském území. Uzavírá se tak, aspoň částečně, obskurní kapitola ilegálních zatýkání, unášení pomocí tajných letů, omezování obrany zatčených a zejména jejich mučení.

Jak uvádí brazilská pokroková tisková agentura Vermelho: Členové tohoto parlamentního sboru se sjednotili proto, aby vyzvali se vší uctivostí ale důrazně prezidenta Baracka Obamu ukázat světu jeho charakter státníka a zrušit navždy ekonomickou blokádu Kuby. V případě, že tato žádost bude splněna, mohlo by to být zahájení nové etapy obnovení styků obchodních, kulturních a také diplomatických mezi oběma národy.

Zpracoval (hor)