Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americká blokáda je brzdou kubánského zemědělství

21. 10. 2011

Americká blokáda je brzdou kubánského zemědělství

Ekonomická, obchodní a finanční blokáda, uvalená na Kubu už téměř před půl stoletím, představuje brzdu rozvoje kubánského zemědělství.

Kubánská dovozní společnost Q UIMIMPORT, pověřená dodávkami hnojiv, prostředků proti plevelu a prostředků proti parazitům pro zemědělství, by mohla získat tyto materiály na severoamerickém trhu, kdyby neexistovala tvrdošíjná pozice Washingtonu.

Podle zprávy o rezoluci 65/6 Valného shromáždění Organizace spojených národů, nazvané »Ukončit ekonomickou, obchodní a finanční blokádu, uvalenou Spojenými státy na Kubu, největší ostrov Antil«, jí bylo znemožněno dovézt přímo ze Spojených států amerických fosfátová hnojiva.

K této situaci došlo v důsledku uplatnění dispozic, odvozených od znění rozhodnutí o blokádě ze strany dodavatele. Nakonec musela kubánská firma dovézt tento prostředek z jiných trhů za zvýšených nákladů o 107 600 dolarů.

Přes intenzivní a rostoucí požadavky mezinárodního společenství na vládu USA ke změně postoje vůči Kubě, americký prezident Barack Obama udržuje tuto politiku beze změny, jak uvádí citovaná zpráva 65/6. Blokáda porušuje mezinárodní právo, odporuje zásadám OSN a představuje agresi vůči rozvoji a bezpečnosti jednoho suverénního státu.

Ve své podstatě a cílech jde o jednostrannou agresi a stálou hrozbu proti stabilitě jedné země, uvádí se ve jmenovaném dokumentu. Blokáda porušuje také ústavní práva severoamerických obyvatel, protože narušuje jejich právo cestovat na Kubu. Přímá ekonomická škoda, způsobená lidu antilského ostrova do prosince 2010 v běžných cenách převyšuje 104 miliardy dolarů.

Vezmeme-li v úvahu znehodnocení dolaru vůči hodnotě zlata na mezinárodním finančním trhu, které bylo velmi vysoké v loňském roce, byl by dopad na kubánskou ekonomiku vyšší než 975 miliard dolarů.