Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výročí mise Robinson

16. 3. 2011

Výročí mise Robinson

Národy Kuby a Bolívarské Republiky Venezuela pokračují v dosahování nových a významných úspěchů v oblasti školství. Je to výsledek desetileté aplikace Integrální smlouvy o bilaterální spolupráci. Bylo to období vynikající společné práce na rozvoji činnosti v rámci mise Robinson, zdůraznil náměstek ministra pro vzdělávací procesy na XII. kongresu Pedagogiky 2011.

Alfabetizace Venezuely

Výsledkem společné práce a stálé podpory 24 poradců z Kuby bylo v rámci tohoto úkolu Robinson 1 alfabetizováno od roku 2005 na 1 700 000 Venezuelců s použitím kubánské metody Já to dokážu. Asi 600 000 lidí dokončilo již šestou třídu a další jsou na cestě k dosažení této úrovně vzdělání. ?Jedině díky politické vůli vlád Venezuely a Kuby bylo možné, aby se bolívarská vlast změnila v zemi osvobozenou od analfabetismu, splácejíce tak 40letý dluh nezájmu vůči venezuelskému lidu,? prohlásila Marisol Calzadillová, zodpovědná za plnění této mise, na setkání v Paláci Národního shromáždění v Havaně.

Koordinátorka projektu Robinson 1 (za kubánskou stranu) Matilde Gonzálezová poznamenala, že nyní jsme v etapě solidního rozvoje této mise zaměřené především na úkol dosažení úrovně šesté třídy až po vyhlášení Venezuely za zem, která dosáhla kompletního vzdělání na úrovni prvního stupně.

V rámci této vzájemné bilaterální spolupráce vydává už také signály mise RIBAS - zahrnutím 1 500 000 studentů připravujících se na ukončení studia integrálního bakaláře.

Současné setkání bylo podle Granma Internacional také vhodnou příležitostí k uznání práce 10 kubánských univerzitních profesorů, kteří během posledních dvou let plnili důležité úkoly na úseku rozvoje mise SUCRE.

Na 3000 delegátů

Kongresu Pedagogía 2011 se zúčastnilo na 3000 delegátů, včetně zahraničních představitelů z 22 zemí. Kongres se zabýval problematikou výuky od základního článku školství až po vysokoškolské systémy. Projednávány byly systémy postgraduální výuky, alfabetizační a postalfabetizační procesy a dosavadní zkušenosti s jejich aplikací.

Vladimír HORÁK, HaNo