Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stěhování do Havany

7. 12. 2011

Stěhování do Havany

V rámci uvolňování a reforem probíhají na Kubě další opatření, jak oznámil prezident země, Raúl Castro. Jde o usnadnění souhlasu se stěhováním do hlavního města Havany.

Do současné doby k tomu bylo třeba získat souhlas vládních úřadů. Příslušný dekret mění předchozí úpravu z roku 1997, která omezovala migraci do hlavního města pro Kubánce pocházející z ostatních provincií. Tím se mělo zabránit přelidnění, zvýšení kriminality a nezaměstnanosti v Havaně.

V souladu s novým zněním dekretu si nemusí obstarávat souhlas manželky, děti, rodiče a prarodiče Kubánců, sídlících v Havaně. I když zatím přetrvávají příčiny a podmínky, které vyvolaly úpravu v roce 1997, považuje vláda za vhodné vyjmout z povinnosti předkládat žádost o přistěhování uvedené osoby, pocházející z provincií, které se chtějí trvale usadit v metropoli.

Zároveň byl také oznámen konec monopolu státu v poštovnictví. Do roku 2012 má být nahrazena kontrola státu skupinou veřejných organizací. Současná státní pošta zaměstnává 13 600 pracovníků na 1015 poštovních úřadovnách. Nová skupina veřejných organizací bude složena z 18 provinčních pošt. Opatření jsou součástí balíku, který obsahuje více jak 300 modernizačních reforem navržených Raúlem Castrem.