Jdi na obsah Jdi na menu
 


Raúl Castro: socialismus nezkolaboval

27. 7. 2007

Raúl Castro: socialismus nezkolaboval

CAMAGUEY - Prozatímní kubánský prezident Raúl Castro včera u příležitosti oslav státního svátku vyzval příštího prezidenta Spojených států, který zasedne v Bílém domě v roce 2009, k dialogu o zlepšení vztahů mezi Washingtonem a Havanou.

Onemocnění svého bratra Fidela podle tiskových agentur označil za těžkou ránu, Kubu však navzdory očekávání nepřátel země do žádného chaosu neuvrhlo. Nová administrativa (ve Washingtonu) se bude muset rozhodnout, zda bude chtít setrvat u absurdní, nezákonné a neúspěšné politiky proti Kubě, nebo zda přijme olivovou ratolest, kterou jí nabízíme, vyzval podle BBC šestasedmdesátiletý Raúl budoucí hlavu Spojených států, která vzejde z prezidentských voleb na podzim příštího roku.

Washington uplatňuje vůči ostrovu svobody již 45 let embargo na veškerý dovoz kubánského zboží do USA a vývoz amerického zboží na Kubu. V projevu, který přednesl před asi 100 000 Kubánci na náměstí Revoluce ve městě Camagüey, vzdáleném asi 530 kilometrů jihovýchodně od Havany, se vyjádřil také k poslednímu roku, kdy v čele země zastupuje svého bratra. Fidel Castro se na konci loňského července podrobil operaci krvácejícího zažívacího traktu. Od té doby se zotavuje a na veřejnosti nevystupuje.

Nedokázali jsme si představit, jak těžká rána nás čeká. Byly to těžké měsíce, ale výsledek je diametrálně odlišný od toho, v co doufali naši nepřátelé, kteří snili o tom, že se rozpoutá chaos a kubánský socialismus zkolabuje, prohlásil Raúl Castro, oblečený v tradiční olivově zelené vojenské uniformě. Na včerejšek připadlo 54. výročí útoku na kasárna Moncada v Santiagu de Cuba. Atak vedený Fidelem Castrem a jeho stoupenci je považován za počátek kubánské revoluce.

27. července 2007, redakční zpráva