Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neoliberalismus ztroskotal

31. 3. 2009

Neoliberalismus ztroskotal

Prezidentka Chile Michelle Bacheletová prohlásila během své oficiální návštěvy Indie, že neoliberální formule, nazvaná Washingtonská dohoda v Latinské Americe ztroskotala.

Proto tamní národy volí pokrokové alternativy při řešení svých problémů. Mnohé země hledají nové, pokrokové lídry, což vysvětluje dnešní tendence v latinskoamerické politice, napsal list Granma.

Washington prodal Latinské Americe neoliberální teorii jako nejlepší prostředek k léčení ekonomických neduhů, ale to nebyla ta správná cesta, argumentovala Bacheletová. Když v Chile opět zvítězila demokracie, zdědili jsme zároveň extrémně neoliberální systém. Od té doby jsme museli zavést mnohé reformy a dnes máme model, který je kombinací ekonomického růstu se sociální spravedlností. Chile se nevyhne určitým důsledkům současné světové ekonomické krize, ale budeme schopni do určité míry ochránit obyvatelstvo a dokázat, že ekonomický růst může jít ruku v ruce se sociálním zabezpečením, uvedla Bacheletová na závěr své návštěvy v Indii.

Pokud jde o světové finanční otřesy, nepovažujeme, na rozdíl od mnohých neoliberálních teoretiků, trh za boha, který vše vyřeší, zdůraznila chilská prezidentka. Potřebujeme trhy, ale musí být pevné, zdravé a prospěšné. A vždycky to musí být stát, který je bude regulovat. Trhy samy o sobě nepřinášejí rovnost, to není jejich funkce, to je úkol státu. Proto současná krize v plné šíři ukázala na význam úlohy státu, důležitost sociální politiky a naléhavou potřebu restrukturace brettonwoodských institucí. Ty dnes nepředstavují reálný svět. Celosvětově významné země, jako jsou Indie a Brazílie, nemají v Mezinárodním měnovém fondu a Světové bance postavení, jaké by měly mít. Musíme se zasadit jak za reorganizaci dosavadních světových institucí, tak za odpovídající reprezentaci jednotlivých členských zemí, prohlásila Bacheletová.

Pokud jde o integrační procesy, které se odehrávají v Latinské Americe, všichni stojíme před stejnou výzvou a chápeme, že jen cestou integrace budeme moci vyřešit naše problémy, řekla Bacheletová a uvedla jako příklad oblast energie - Chile má hydroelektrický potenciál, jiní mají plyn a ropu a mnozí nemají zajištěno potřebné zásobování elektrickou energií. Ale všichni dohromady mají víc než dost energetických kapacit. Jak chilská prezidentka dodala na závěr, v polovině března byla v Jižní Americe založena nová Jihoamerická obranná rada UNASUR, něco podobného bylo před pár lety zcela nemyslitelné.

31. března 2009, Vladimír HORÁK