Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nebyli jste v poslední době na Kubě?

16. 5. 2011

Nebyli jste v poslední době na Kubě?

 


Ahój, jak se vede? Co je nového? Nebyli jste v poslední době na Kubě?

 

Ou, to nic, vždyť jste jen občany USA; vy nemůžete.

Nemůžete. Co je to za pitomost?

 

Soudím, že se bojí, že se nakazíte komunizmem či co. Ale víte co? Kanaďané a Evropané tí tam jezdí celou tu dobu, aniž by co chytli…fajn, odhaduji, že týpci jako Tea Party řeknou, že už jste socialisté, takže… Ale, hej, to je přece to, co říkají o Obamovi.  

 

Ale doopravdy, ptám se vás, no a co? Před pár lety jsem se vydal na Kubu a nevrátil jsem se jako komouš, i když by to mohli třeba na Foxu (televizní kanál) tvrdit.  

 

Naše parta měla požadované povolení zkoumat kubánské léčebné a vzdělávací potřeby. A výlet to byl velice zajímavý. Viděli jsme několik jedinečných věcí, dověděli jsme se hodně o zemi, lidech i o vládě. Viděli jsme, jak je vzdělání zadarmo a oni podněcují lidi, a platí jim za to, aby se stali doktory. Výsledek je, že Kubánci mají lékařskou péči zdarma a vláda posílá doktory i do dalších zemí. Je fakt, že se nabídli, že pošlou skupinu lékařů sem, aby pomohli po Katrině. Ale mám za to, že panu Bushovi a spol. se myšlenka bezplatné zdravotní péče nelíbí.     

 

Mr. Obama, jak se zdá, inklinuje k tomu věci trochu změnit, ale naše celá desetiletí staré embargo nadále zraňuje - nás stejně jako je, dalo by se tvrdit. A politika, jaká ji řídí, je doopravdy trapná. Máme vztahy s Vietnamem a Čínou, propánaboha, tak proč necháváme skupinu zpátečnických pravičáckých kubánských emigrantů v Miami i jejich poskoky v Kongresu, aby mávali svým rozedraným protikomunistickým praporem a plašili nás z přínosného vztahu s dalším baseball milujícím karibským ostrovem?       

 

Tahle proticastrovská posedlost nás po celá desetiletí sváděla na kamenitou cestu: zpackanou invazi; nezákonné, trapné snahy o atentáty; téměř k jaderné válce; ukrývání teroristů na našich vlastních březích; celá desetiletí lží a pokrytectví.  

 

Je to na h… A pokračuje to. Dva poslední příklady naprosté pitomosti naší neustálé studené války proti Kubě obsahují operetu, v níž je zahrnut současný terorista, Luis Posada Carriles, a temnou tragédii Kubánské pětice, která v ní zahrnuta není.

 

Posada Carilles, který kdysi řekl listu New York Times „Spím jako děcko“, je podle důkazů, známých naší vládě, aktivní složkou CIA, zodpovědnou za výbuch v letadle, jenž stál 73 životů. Několik měsíců po svém veřejně oslavovaném přesunu do USA v roce 2005 byl Posada Carriles konečně Bushovou administrativou obžalován, ne za terorizmus, ale za podvodný příjezd.

 

Vklad trochu zvýšilo Obamovo ministerstvo spravedlnosti v roce 2009, když přidalo obvinění z vědomé lži (terorizmus opět ne) za prohlášení, jež učinil pod přísahou ve vztahu k bombovým atentátům v hotelu. Ale potom byl nakonec před třemi měsíci v texaském El Pasu postaven před proces u federálního soudu, vedeném Bushem jmenovaným soudcem, který podle jedné zprávy „jednoduše změnil posluchačstvo v soudní síni na zástupce obhajoby“, Posada Carriles byl zbaven veškerých obvinění a teď se svobodně raduje ze života v Miami, kde jej proticastrovští fanatici oslavují jako hrdinu.

 

Srovnejte tuto ohavnost s jinou:

 

Kvůli desetiletím útoků proti Kubě proticastrovskými organizacemi sídlícími v USA jako jsou CORU, F4 Commandos, Bratři k záchraně, Omega 7 a Alfa 66, o nichž Kuba před deseti roky oznámila,  že stály tisíce životů a velké škody (včetně výbuchů v hotelech, spojených s Luisem Posadou Carrilesem), bylo pět kubánských zpravodajských důstojníků vysláno do USA, aby shromažďovali informace o těchto skupinách ve snaze otupit jejich účinnost. 

 

Pětice, Gerardo Hernández Nordelo, Antonio Guerrero Rodriguez, Ramón Labañino Salazar, Fernando González Llort a René González Sehwerert, zde nejen uspěli, ale poslali domů informace o činnosti skupin, které kubánská vláda potom dala na vědomí (jako kdyby to byly novinky) úřadům USA.

 

Agenti FBI přišli na Kubu v roce 1998, aby dostali informace nashromážděné Pěticí, a vraceli se se stohy důkazů o terorizmu, páchaném v USA sídlícími skupinami. Ale místo aby konala proti nim, FBI, když už znala identitu Pětice, tuto uvěznila v naději, že ji obviní ze špionáže.

 

Ale protože vše, co Pětice udělala, byla infiltrace, sledování a zprávy o skupinách páchajících teror proti Kubě, USA  nebyly schopné dokázat Pětici, že by udělala cokoli dalšího nezákonného kromě toho, že byli neregistrovanými agenty cizí mocnosti. Takže Bushovo ministerstvo spravedlnosti ubralo a obvinilo je ze „spiknutí“ k páchání špionáže a ze „spiknutí“ ke spáchání vraždy (proto, že kubánské protivzdušné síly sestřelily dva letouny Bratří k záchraně při jejich přeletu nad Kubou).

 

Po odmítnutí změnit místo konání procesu muži známí jako Kubánská pětice byli odsouzeni u soudu v Miami (!) a odsouzeni k dlouhým trestům vězení (Gerardo Hernández Nordelo dostal za obvinění ze spiknutí ke spáchání dvojí doživotí).

 

S rozsudky zrušenými při odvolání (když tříčlenná porota uvedla „zaujatost“ v Miami), obnovenými a poté s odmítnutím přehodnotit, Kubánská pětice má teď odpykáno 12 let v amerických věznicích za to, že chránila svoji zem před terorizmem z USA.

 

Mezinárodní snahy vyzývající k osvobození a spravedlnosti pro Pětici v průběhu případu narůstá. Jsou v nich zapojeni Amnesty International, 10 laureátů Nobelovy ceny, Mary Robinsonová, Vysoký komisař OSN pro lidská práva z let 1997 - 2002 a mnozí další. Bývalý prezident Jimmy Carter přidal svůj hlas prohlášením:

 

„Jsem přesvědčený, že není důvod držet Kubánskou pětici ve vězení; pochybnosti byly u soudů USA i organizacích za lidská práva … Teď jsou ve vězení 12 let, a já doufám, že budou v blízké budoucnosti propuštěni a vrátí se domů.“

 

Tak činím i já. V zájmu plného vysvětlení, jsem jedním ze skupiny Herců a umělců spojených za svobodu Kubánské pětici.

 Mike Farrell, 21. 4. 2011

 

Mike Farrell (nar. 6. 1. 1939) je americký herec, režisér, scénárista, producent a politický a společenský aktivista, jenž se celosvětově proslavil rolí kapitána B.J. Hunnicuta v úspěšném televizním seriálu společnosti CBS  M.A.S.H.

-------------------------------

 (převzato z deníku Huffington Post; překlad Vladimír Sedláček)