Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kuba hájí třetí svět

7. 5. 2009

Kuba hájí třetí svět

Kuba odmítla v Organizaci spojených národů (OSN) na březnovém jednání jakékoliv dílčí či selektivní rozšíření Rady bezpečnosti (RB) nebo návrh na zvýšení počtu jejích členů,

které by se uskutečnilo na úkor rozvojových zemí.

Stanovisko Kuby bylo předloženo v rámci napjatých diskusí o problému reforem OSN - vztahujících se ke kategorii stálých i nestálých členů tohoto mezinárodního orgánu. Rodrigo Benítez, rada stálé diplomatické mise Kuby u OSN, zdůraznil, že jediným rozumným způsobem řešení tohoto problému je spravedlivé zastoupení zemí třetího světa, napsal list Granma International. Od svého vzniku před více než 60 lety je RB tvořena pěti stálými členy s právem veta (USA, Velká Británie, Francie, Rusko a Čína) a 10 zeměmi vybíranými každé dva roky podle geografických oblastí.

Kuba dává přednost rozšíření na úrovni obou těchto kategorií, aby byla opravena nedostatečná reprezentace afrických, asijských a latinskoamerických států. Nová místa, která by se vytvořila, včetně kategorie stálých členů RB, musí mít přesně stejné výsady a práva, jako mají současní členové, aniž by se stanovovala selektivní nebo diskriminační kritéria. Benítez uvedl, že reforma RB nemůže pokračovat jako neustále odkládaný a odsouvaný úkol, protože bez ní nemůže dojít k opravdové reformě OSN.

7. května 2009, (hor)